ASCLEPIAS (ASCLEPIACEAE) İpekotu

ASCLEPIAS (ASCLEPIACEAE)
İpekotu

Çok yıllık

   Sıcak ve bol güneşli ortamları seven bir bitkidir. Dayanıklılığı türlere göre değişim göstermektedir, ama genel olarak soğuk kış koşullarından korumak gerekir.


ASCLEPIAS INCARNATA


Dikkat çekici özelliği: 1 m boylanabilen evaze tutamlar şeklindedir. Mızrağımsı yaprakları mavi-yeşil renktedir, yıldız biçimindeki çiçekler ise, pembe, kırmızı ya da beyazdır ve talkım şeklinde kurullar oluşturur. Çiçeklenme Haziran'dan Ağustos'a kadardır. Çiçekler çok hoş vanilyamsı bir koku yayar.


Toprak ve ışık isteği: Killi toprakları sever.


Üretimi: Tohum ekimi fidelikte Nisan – Mayıs ayları arsında yapılır, Temmuz – Ağustos aylarında ise tüm yönlerden 50’şer cm mesafe bırakılarak toprağa dikilir. Genellikle ilkbaharda gerçekleştirilen, kök ayrımı yoluyla da üretilir.


Uygulama alanı: Su kenarlarında ve çiçek tarhlarında kullanılır.


ASCLEPIAS SYRIACA YA DA ASCLEPIAS CORNUTTI


   Büyük bir bitkidir; kökleri 1-1,5 m uzunlukta sürgünler oluşturabilir. Oval şekilli yaprakların alt yüzleri oldukça tüylüdür. Pembe çiçekler sapların uçlarında şemsiye şeklinde kurullar oluştururlar. Daha sonra da yerlerini ilginç meyvelere bırakırlar. Bu taneler, ipeğimsi sorguçlarla birleşiktir.


Dikkat çekici özelliği: Sapa doğru kıvrılmış, kuşu anımsatan ilginç meyveleri en dikkat çekici özelliğidir.


Toprak ve ışık isteği: Her toprakta ve her türlü güneş alma konumunda yetişir.


Üretimi: Asclepias incarnata’nınkiyle aynıdır.


Uygulama alanı: Özellikle ilginç meyveleri için üretilen bir bitkidir. Saplarından suyla dolu bir bardağın pervazına asılarak saklanır. Olgunlaşmadan toplanmasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde meyve açılacak sorguçlu taneler kaybolacaktır.


ASCLEPİAS TUBEROSA


   Yumrulu köklü bir bitkidir. 60 cm’lik tüylü saplara sahiptir. Mızrağımsı, oval yaprakları vardır. Turuncu-kırmızı çiçekler Temmuz'dan Eylül'e kadar şemsiye şeklinde gruplar oluştururlar.


Dikkat çekici özelliği: Aydınlık ve güzel renkleridir.


Toprak ve ışık isteği: Kumlu ve torbalı, kireçsiz ya da az kireçli toprakları sever.


Üretimi:
1)Nisan – Mayıs ayları arasında fideliğe ekilen tohumlar, tekrar fidelikte şaşırtmaya alınır. Ancak gelecek ilkbaharda yerine dikilebilecek fideler, bir yıl bu fideliklerde beklerler. Toprağa dikimlerinde bitkiler arası 40-50 cm mesafe bırakılır.
2)İlkbaharda kök ayrımı ile de çoğaltılabilir.
Bu tür pek dayanıklı değildir, bu nedenle kökün kışın ölü yaprak örtüsü ile soğuktan korunması gerekmektedir.


Uygulama alanı: Çok yılıklarla oluşturulan çiçek tarhlarında ve kesme çiçek olarak kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com