ARMERIA (PLUMBAGINACEAE)

ARMERIA (PLUMBAGINACEAE)

Çok yıllık

   Birbirlerinden çiçek saplarının uzunluğu farkıyla ayrılan üç türü vardır. Deniz kenarlarında doğal olarak yetişen bir bitkidir.


ARMERIA MARITIMA


   Yoğun bir yeşil renge sahip, top şeklinde yer örtücü bir bitkidir. Çiçek sapı 10-15 cm boylarındadır ve üzerinde küçük pembe çiçekler taşır. Çiçeklenme Mayıs'tan Haziran - Temmuz aylarına kadardır. Kırmızı, beyaz ve lal renginde çiçeklere sahip çeşitleri de vardır.


Dikkat çekici özelliği: Çok dayanıklı sürünücü bir bitki olmasıdır.


Toprak ve ışık isteği: İnce taneli ve hafif tüm topraklarda yetişir. Güneşli alanlardan hoşlanır.


Üretimi: Tohumlar Nisan'dan Haziran'a kadar kumlu funda torağıyla doldurulmuş fideliklere ekilir ve tercihen sonbaharda ya da ilkbaharda toprağa dikilir. Bitkiler arası 10-15 cm olarak dikilir. Toprağın silisli, hafif, serin ve iyi havalanmış olmasına dikkat edilmelidir.


Uygulama alanı: Bitkinin yoğun yapılı formu, kaya bahçelerinde yer örtücü olarak kullanımına çok uygundur.


ARMERIA JUNIPERIFOLIA YA DA ARMERIA CAESPITOSA


Dikkat çekici özelliği: Yapraklar 5 cm yüksekliğinde yastıklar şeklinde gruplanmıştır. Üzerlerinde Nisan – Mayıs ayları arasında açık pembe ponpon şeklinde çiçekler verir.


Toprak ve ışık isteği: Zayıf ve iyi drene olan toprakları, güneşli alanları sever.


Üretimi: Armeria maritima ile aynıdır. Armeria juniperifolia sonbaharda çelikle de üretilebilir.


Uygulama alanı: Kaya bahçelerinde ve saksılarda kullanılabilir.


ARMERIA PSEUDARMERIA


Dikkat çekici özelliği: 30 cm boya ulaşabilen yastıklar, çok daha seyrektir. Haziran'dan Ağustos'a kadar açan pembe, beyaz ya da kırmızı ( ‘Bees Ruby’ kültivarı kırmızı çiçeklidir.) iri ponpon şeklinde çiçekleri de çekici özelliklerindendir.


Toprak ve ışık isteği: Sıradan fakat çok kuru olmayan toprakları tercih eder.


Üretimi: Armeria juniperifolia ile aynıdır.


Uygulama alanı: Bitki yastıklarının kenarlarında ve kesme çiçek olarak kullanılmaktadır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com