ARABIS (CURICIFERAE) Gümüş Sepet

ARABIS (CURICIFERAE)
Gümüş Sepet

Çok yıllık

ARABIS BLEPHAROPHYLLA


   Yastık şeklinde bir bitkidir. Yapraklar koyu yeşil ve ovaldir. Pembe çiçekleri salkım şeklinde çiçek kurulları oluşturur. Kışların sert geçtiği iklimlerde, soğuktan korunmalıdır.


ARABIS CAUCASICA


   50 cm genişliğinde, 20 cm boyunda yastıklar oluşturan formda ve çabuk büyüyen bir bitkidir. Yapraklar hafif dişlidir. Salkım şeklinde kurullar oluşturan çiçekler beyaz renklidir ve özellikle ilkbaharda oldukça fazladır. Çiçeklenme bittikten sonra, hafif bir budama bitkinin daha yoğun bir form oluşturmasını sağlayacaktır.


ARABIS ALPINA ROSE


   15–20 cm boyda, bol dallı sürünücü bir bitkidir. Mart'tan Mayıs'a kadar açan pembe, beyaz, yalın kat ya da katmerli çok sayıda çiçek verir. Çiçekler gruplar halinde yer alır.


Dikkat çekici özelliği: İlkbaharda çiçek açan sürünücü bir bitki olmasıdır.


Toprak ve ışık isteği: Her tür toprakta yetişir, hatta kireçli ve kuru topraklarda bile. Güneşli alanları sever. Deniz iklimine de uygundur.


Üretimi: Mayıs - Haziran arası fideliğe ekilir, daha sonra şaşırtması yapılır, Eylül sonu Ekim gibi toprağa dikilir. Çiçeklenme sonrası kök ayrımı ile de çoğaltılır. Bu durumda yine ilk olarak fideliğe dikilir ve Eylül - Ekim aylarında, 20 cm aralıklarla toprağa nakledilir.


Uygulama alanı: Bordürlerde, şev taşlarından oluşturulan duvarlarda ve kaya bahçelerinde kullanılır. Kendisiyle aynı dönemde çiçek açan, Alyssum sphaerocephalon ve Aubrieta ile uyumlu kompozisyonlar oluşturur. Ayrıca lalelerle, nergislerle, şebboylarla oluşturulan yastıklara fon oluşturmak üzere de kullanılır.


Çeşidi:
Arabis alpina: Çiçekler pembe- canlı pembe renklerinde olur ve bitki 20 cm boy yapar.
Alplerin Arabis’i: Yoğun formlu, çiçekleri saf beyaz renkli, 15 cm boyunda bir bitkidir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com