PAULOWNIA TOMENTOSA = IMPERIALIS (SCROPHULARIACEAE) Pavlonia

PAULOWNIA TOMENTOSA = IMPERIALIS (SCROPHULARIACEAE)
Pavlonia

Yaprağını döker.


Mayısta çiçeklenir. İyi drene olan toprakları sever.

   8-12 m yüksekliğinde, yaşlandıkça düzensizleşen yuvarlak tepeli, çok güzel bir süs ağacıdır. Karşılıklı dizilmiş büyük yaprakları Catalpa’nınkileri anımsatsa da, burada 3’lü değil, 2’li gruplanmıştır. Dayanıklı bir bitkidir; fakat yine de sert iklimin hüküm sürdüğü bölgelerdeki kışlardan etkilenir. Genç sürgünlerinin ve çiçek tomurcuklarının zarar görmesi mümkündür. Çiçeklenmenin mayısta, yapraklar belirmeden hemen önce gerçekleşiyor olmasına karşın, tomurcuklar aslında sonbahardan itibaren oluşur. Büyük mor çiçekler, dik gruplar halinde kurullar oluşturur ve maalesef sadece bir gün yaşar.

   Paulownia verimli, serin, en önemlisi de derin toprakları sever. Nemden hiç hoşlanmaz. Hızlı gelişimiyle uygun bir gölge ağacı oluşturur. Hava kirliliğine de çok dayanıklı olması sebebiyle şehirlerde sıra dikimlerinde (yol kenarı vb.) de sıkça kullanılır. Eğer ilginçliklerden hoşlanıyorsanız, genç bir bireyi bahçenize dikin ve her sene budayın. 50 cm; hatta daha da geniş ebatlarda çiçekleri taşıyan 2,5-3 m uzunluğunda sürgünleri olan bir ağaç elde etmiş olacaksınız.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com