ALBIZIA Gülibrişim

ALBIZIA
Gülibrişim

Yaprağını döken özellikteki bu bitkinin dayanıklılığı vasat düzeydedir. Yazın çiçeklerinir ve kurak toprakları sever.

ALBIZIA JULIBRISSIN (FABACEAE)


   6-8 m yüksekliğindedir. Düz bir tepeye sahip küçük bir ağaçtır. Açık yeşil küçük yaprakçıklarla bezeli birleşik yaprakları vardır. Soluk pembe çiçekler, ipeğimsi toplar oluşturan ve bu haliyle püskülü anımsatan çok sayıda parlak etamin taşır. Haziran-temmuz aylarında başlayan belirgin çiçeklenme, sıcak iklimlerde oldukça yoğun gerçekleşir ve tüm yaz boyunca devam eder. Albizzia julibrissin, aslında bir güney bitkisidir, güneydoğuda ve Atlantik’in kıyı bölgelerinde, Britanya’ya kadar yetişebilir. 
   Kireçsiz ya da az kireçli, iyi bahçe topraklarında tek başına kullanılır. Yeni çeşitleri, daha renkli koyu pembe; hatta kırmızıya çalan renklerde çiçekler üretir. 

Ombrella ‘Boubri’
   8-10 m yüksekliğindedir. Çiçeklerinin koyu pembe rengi, koyu yeşil yapraklar üzerinde güzel bir kontrast oluşturur.

‘Pampadur’
   6-8 m yüksekliğindedir. Daha küçük gelişime sahip bir çeşittir.  Kırmızımsı renkteki çiçekleri kokuludur.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com