Üretim toprağının seçimi

Bitkilerin dikileceği toprağın; taneli, gevşek yapılı, organik maddece zengin, yeterince nem tutabilen...

Bitkilerin dikileceği toprağın; taneli, gevşek yapılı, organik maddece zengin, yeterince nem tutabilen, fakat aynı zamanda iyi bir drenaja imkân tanıyan bir ortamı sağlayabilecek bir karışımdan oluşması gerekmektedir. İyi drenaj özellikle kışı dışarıda geçiren bitkiler için çok önemlidir (dayanıklı çok yıllık bitkiler ya da çalılar). Aksi takdirde aşırı nemden zarar görebileceklerdir. Yalnızca bahçe toprağının kullanılması uygun değildir çünkü çok çabuk sıkışır, sertleşir. Fakat karışımın içine bir parça da ondan konması, hafif çürüntü topraklarına yoğunluk katacaktır. Bu karışımın ana malzemeleri, taze bahçe toprağı, turba toprağı, humuslu toprak ya da başka bir kompost,  ve ayrıca asit sever bitkiler için funda toprağıdır. Karışımın gözenekliliğinin arttırılması gerekiyorsa içine bir parça kum veya ağaç kabuğu eklenmesi yerinde olur.

Kullanışlı üç karışım örneği:

Tek yıllık, iki yıllık ve soğanlı türlerin çoğunluğu için: 2 birim bahçe toprağı + 2 birim humuslu toprak + 1 birim turba

Geranium (Pelargonium), çalılar ve ibreliler için: 2 birim bahçe toprağı  + 1 birim humuslu toprak + 1 birim yarı yarıya karıştırılmış kum ve turba

Yumrulu begonyalar ve funda toprağı seven çalılar içinse: 1 birim yaprak çürüğü toprağı +   1 birim funda toprağı + 1 birim turba.

İçlerinde su tutucu kristaller bulunan topraklar da mevcuttur. Bunlar sulama sıklığının azalmasına yardımcı olurlar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com