Akuatik bahçe bakım işlemleri ve tavsiyeler

Soğuk bölgelerde, iç yüzeyi eğimli havuzlar tercih edilmelidir

Soğuk bölgelerde, iç yüzeyi eğimli havuzlar tercih edilmelidir. Böylece don taşkınlarına daha dayanıklı olur.

Eğer havuz büyük ağaçlarının yakınında yer alıyorsa, yapraklar dökülmeden önce, havuzun üzerine bir file gerilmesi, ölü yaprakların daha rahat toplanmasını sağlayacaktır.

Yeşil su: bu genellikle çok yoğun güneşe maruz kalma durumlarında, suyun aşırı ısınması sonucunda oluşur. Bu durumda mikroskobik algler (kamçılılar da) hızla çoğalacaklar ve suya bu yeşil rengi vereceklerdir. Algler oksijenin bir kısmını kullanırlar, bu da ortamdaki diğer canlıların oksijensiz kalmaları riskini oluşturacaktır. Dikkatli olunmalı ve bu alglerin bir tırmık yardımıyla sürekli toplanmalıdır. Suyun oksijen miktarını hızla arttırmak için, içersine su atılarak hareket yaratılması etkili olacaktır. Fakat daha uzun bir etki için, suya bol miktarda oksijen üretecek olan, bir su altı bitkisi olarak Elodea’nın mevcut su alanına yerleştirilmesi uygun olur. Havuzun yoğun güneş alan bir konumda olması durumunda, su yüzeyinin en az üçte birlik kısmının suda yüzen bitkilerle kaplanarak, suyun ısınmasının engellenmesi gerekir.

Havuzun ebatlarına göre çok büyümüş bitkilerin kök ayrımıyla boyutlarının zaman zaman küçültülmesi uygun olacaktır.

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com