Havuz düzenlemelerinde form ve ölçüler

Bahçenin geri kalan kısmıyla ve evle uyumlu formlar seçilmelidir

Bahçenin geri kalan kısmıyla ve evle uyumlu formlar seçilmelidir. Formel bir bahçede geometrik bir havuz, daha doğal, informel hatların hâkim olduğu bir bahçede ise daha esnek hatlara sahip bir havuz tercih edilmelidir. Tercih edilen form ne olursa olsun, imkânlar iyice hesaba katılarak mümkün olan en büyük boyutlar tercih edilmelidir. Suda kurulmak istenen denge, hacim büyük oldukça daha sabit kalacaktır. Tüm oranlara uyulduğu takdirde, küçük bir havuz büyüğüne oranla daha zahmetsiz bir bakım gerektirir. Derinliği içersine yerleştirilmek istenen bitki türlerinin seçimini etkileyecektir: bunların bazıları suyun yüzeyinde bulunurlar, fakat nilüfer gibi diğerleri, en az saksılarını geçecek kadar bir su yüksekliği gerektirirler. En ideali, çeşitli bitkileri yerleştirmeye elverecek şekilde suyun çeşitli derinliklerde oluşturulmasıdır.  Fakat değişik hayvanlarında barınmalarına imkân verecek çeşitli derece zonları da yer almalıdır. Bu derinlik farkları, ortalama olarak 60cmden 150 cm. kadar değişir. Yeterli miktardaki derinlik, suyun hızlı ısınmaya ya da soğumaya karşı direncini de etkileyecektir. Bu durumda donların etkisi daha hafif olacaktır. Son olarak unutulmamalıdır ki suyun rengi de derinliğine bağlı bir faktördür.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com