Bahçe ve renkler

Bahçenizin yeşilinin ortasında renk algısı sizin yerleştirmeye karar verdiğiniz renkli çiçek açan bitkilerden gelecektir.

Bahçenizin yeşilinin ortasında renk algısı sizin yerleştirmeye karar verdiğiniz renkli çiçek açan bitkilerden gelecektir. Bitki düzenlemelerinizi oluşturacak çiçekleri seçmeden önce renkler hakkında ufak hatırlatmalar yapalım.

Işık çok sayıda renkli ışınımlardan oluşmaktadır. Bunların içinde üç tane ana renk mavi, sarı ve kırmızı vardır. Bu renklerin ikişerli karışımları da ara renkler dediğimiz diğer bir grubu yeşil, turuncu ve moru oluşturur.

Renkler tonlarına göre de sıcak ve soğuk renkler olarak sınıflandırılırlar. Sıcak renkler, özellikle de kırmız ve turuncu çarpıcı renklerdir, vurgulayıcı etkileri vardır ve agresif bir ortam yaratırlar. Dolayısıyle ölçülü kullanılmalıdır. Soğuk renkler ise, mavi ya da yeşil gibi, tersine sakinleştirici bir etki yaratır, mekana derinlik ve hacim katar. Renklerin birlikteliği ise harmoni ve kontrastın oluşturulmasında belirleyici bir faktördür.

Sarı: Işığın sembolü, güçlü ama agresif olmayan bir renktir. Sarı ayrıca bahçede kullanılması kolay, hafif karanlık alanları aydınlatmada ideal, objeleri yakınlaştırıcı etkiye sahip bir renktir.

Kırmızı: sıcaklık ve aşırılığı anımsatır, kompozisyonları canlandırır. Fakat vurgulayıcı etkisi dikkate alınarak kullanım dozu çok iyi ayarlanmalıdır. Örneğin belirli bir noktaya dikkat çekmek, çok geniş bir alanı daraltmak amacıyla kullanılabilir. Kırmızı, güneşin altında, tamamlayıcı rengi olan yeşil yapraklar arasında hoş bir görünüm oluşturur.

Pembe: Beyazın ve kırmızının karışımıdır, dinginliği anımsatır ve özellikle beyaz ve mavi ile çok uyum sağlar.

Turuncu: Kırmızı ve sarının karışımıdır, kırmızı gibi vurgulayıcı bir renktir, fakat daha az saldırganlık etkisi yaratır. O da sıcaklık uyandırır ve tamamlayıcı rengi mavi ile çok güzel kontrastlar oluşturur.

Mavi:Diğer soğuk renkler gibi, mavi az vurgulayıcı, sakinlik uyandıran bir renktir. Ufak bahçelerde geniş olarak kullanımı mekanın olduğundan daha büyük algılanmasına sebep olacaktır.Sarıyla, beyazla, pembeyle ve tamamlayıcı rengi turuncuyla uyumlu kombinasyonlar oluşturur.

Mor: Tamamen zıt iki rengin karışımından oluşur, kırmızı ve mavi. Yumuşak bir renktir fakat zengin nüanslara sahiptir. Gümüşi yapraklarla mükemmel uyum gösterir ve tamamlayıcı rengi sarıyla güzel kontrastlar oluşturur.

Yeşil: Bahçenin temel rengidir, çünkü yaprakların çoğunluğunun rengini yeşildir.Tazelik ve dinginlik hissi uyandırır. Yeşil, her renkten çiçekle uyum sağlayabilmek için, tüm nüanslarıyla, mavimsi, gümüşi, sarımtırak ya da kızılımsı olarak kullanılabilir.

Beyaz: Tüm renk birlikteliklerinde mükemmel ve zariftir. Çok canlı tonları yumuşatır, çok zıt renklerden oluşan kitleleri birbirinden ayırır, gölgeyi aydınlatır. Beyaz renk sadece bol ışık alan alanlarda dikkatli kullanılmalıdır, çünkü güneş ışınlarının etkisiyle oldukça göz alıcı bir ışıltı kazanır. Bol ışık alan mekanlarda fildişi tonları tercih edilmelidir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com