Karışık bordürler

19.yy.da esen egzotik bitki rüzgârı

19.yy.da esen egzotik bitki rüzgârı, eski karışık bordürleri bir zaman unutturmuştur. Bunlar aslen oldukça dayanıklı çok yıllık bitkilerden oluşan, bahçeye sadık, yani uzun yıllar boyunca sağ kalabilen bitkilerdir. Aslında bu bordürleri hatırlatan isim, İngiliz bahçelerinde uzman Gertrude Jekyll’dır. Karışık bordürler akıllı kompozisyonlardır. Görünüşleri oldukça serbest ve doğaldır. Bu bordürleri oluşturan çeşitli boylardaki çok yıllık bitkiler, renkli çiçeklenmeleri ve yapraklanmalarının da etkisiyle, mevsimler boyu hoş görünümler oluşturmaktadırlar.

Buralarda her türden bitkiye rastlamak mümkündür: Çok yıllıklar dışında, soğanlılar, tek yıllıklar, iki yıllıklar, çalılar, güller gibi.

Çeşitliliğiyle göze çok hoş görünen çiçeklenmelere sahip bu karışık bordürlerin görünümleri tüm yıl boyunca son derece çekicidir. Fakat bunu sağlayabilmek için bakımı yapan kişilerin tecrübeli olmaları ve bitkileri çok iyi tanımaları gerekmektedir.  Bu nedenle, mevsimin belli dönemlerinde dikkat çekecek bir bordür oluşturmak daha mantıklıdır. Geri kalan zamanlarda daha az bir etkiye sahip olacak bu bordürler, bu dönemler için gruba dahil edilmiş güzel yapraklanmaya sahip bitkilerle bütünde uyumu ve ahengi yakalayabilirler.

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com