Bir çiçek yastığı oluşturmak

Sakin bir görünüm elde edilmesi için gereklidir

Çiçekler bahçeye renk ve yaşam getirirler fakat tüm bahçenin çiçekli olması gerekmez; bahçede daha geniş alanların yeşil bitkilere (çiçeksiz) ayrılması, sakin bir görünüm elde edilmesi için gereklidir. Aynı şekilde ahengi yakalayamama kaygısı ile çiçek yastıklarına da istenilen her bitkinin getirilmesi doğru değildir. Renkler üzerinde çalışılmalı ve aralarında uyum oluşturulmalıdır. Ya birbirine yakın renkler yada tam tersine kontrast renkler tercih edilmelidir. En kolay yöntem, birbirini tamamlayan renklerin kullanılmasıdır (mavi – turuncu, mor – sarı,...).

Çiçek yastıkları için genel eğilim; aynı rengin tonlarından oluşan yastıklar oluşturmaktır (kırmızı, pembe, sarı ve tabi ki beyaz). Sadece mavi rengin kullanıldığı yastıklar; bitki türleri ne kadar özenli seçilmiş olursa olsun, biraz soluk görünümlü olurlar. Bu tür yastıkları canlandırmak için içersine biraz soluk sarı katmak yeterli olacaktır. Bu yöntem her zaman başarılı sonuçlar doğurur.

Yapraklanmanın rengiyle de oynanmalıdır: Örneğin pastel renkte çiçeklerin kullanıldığı yastıklarda, yaprak renklerinin de gri yada gümüşi olması daha yumuşak bir görünüm yaratacaktır. Eğer çok yoğun renkli çiçekleri yan yana kullanmakta tereddüt ediyorsanız, onları yaprakların yada beyaz çiçeklerin arasında eritin. Bu şekilde renkten renge geçiş daha yumuşak olacaktır.

 

Türlerin seçimi sırasında, ortak ekolojik istekler gösteren bitkilerin, birlikte yerleştirilmesi gerekmektedir: Örneğin, kurak toprakları seven bir türle, nemli toprakları sevenler aynı yere dikilemezler. Aksi takdirde sulama zor olacaktır. Doğal bir görünüm elde edebilmek için bitkileri her zaman tek sayılarda gruplandırın ve üçgen şeklinde yerleştirin.

 

Çiçek yastıklarına, boyutlarıyla, formlarıyla yada yapraklarıyla dikkatleri üzerine çekecek, bir iki tane değişik nitelikli, göz alıcı bitki yerleştirilmesi, yastıklara kişilik kazandıracaktır: Acanthus mollis, Euphorbia characias, Foeniculum sp., Ricinus sp., vb. Bu özel bitkiler, daha dinlendirici ve sade bitkiler arasında kullanılmalı ve bütüne kaynaştırılmalıdır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com