Kuşları çekmek için

Pek çok kuş türü, yaşlı ağaçlardaki oyuklara yuva yapmayı tercih eder.

Pek çok kuş türü, yaşlı ağaçlardaki oyuklara yuva yapmayı tercih eder. Bakımlı bahçelerde bu tarz oyuklar çok seyrek rastlanır. Baştankaralara, kızıl gerdanlara ya da bahçe kızılkuyruklarına, bahçenin çeşitli yerlerine kuş yuvaları hatta belki de ellerimizle yaptığımız kuş yuvalarını koymamız onların işlerini çok kolaylaştıracaktır.

Kuşları izleme şansı elde etmenin en hızlı ve en basit yolu, onlara kış boyunca besin sağlamaktır. Günümüzde kuşlar genellikle bahçelere insanlar tarafından konulan yemlerle beslenmek zorunda kalmaktadır çünkü yem bulmak güçleşmiştir. Ticari ambalajlarda satılan çeşitli kuşyemleri vardır ayrıca evde hazırlanmaları da oldukça kolaydır. Yemliklerin, kuşların korunabilecekleri bir çalılığın kenarında açık bir alana konulmaları, kış boyunca hastalıklara zemin oluşturmaması için de, pek çok kez dezenfekte edilmeleri ve değiştirilmeleri gereklidir.

Kuşların besin kaynakları hiç de öğle değişik şeyler değildir: yemek artıklarını beğenirler, piyasada satılan kuşyemleri ya da tohumlar gibi olan her şey. Bu arada uyulması gereken bazı kurallar mevcuttur. Kuşlara hiçbir zaman tuzlu yiyecekler verilmemelidir, kuru hindistancevizi, pişmemiş pirinç ya da kuru ekmek de sakıncalıdır. Bunlar daha sonra midelerinde şişebilirler. Ay çekirdeği, darı, bitkisel yağ, tuzsuz margarin, tereyağı, iyice olgunlaşmış elma ve armut, taze hindistancevizi, ceviz, fındık, yerfıstığı, kuru üzüm, un kurtları, peynir kalıntıları, vb. tercih edilmelidir.

Kış ayları boyunca, donlu dönemler dışında kuşlara su verilmesi ihmal edilmemelidir. Çukurca bir tabak ya da bir kupa bu iş için yeterli olacaktır. Yıkanmaları için yerleştirilecek küçük bir su kabının gereksiz olacağı düşünülmemelidir. Çünkü kuşların sudan ve soğuktan izole olabilmeleri için tüylerini sürekli temizlemeye ihtiyaçları vardır.

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com