Döşemeler ve kaplamalar

Doğal taştan, tuğladan, beton plakalardan ya da çeşitli malzemelerin karışımından oluşmuş döşeme ve kaplamalar

Doğal taştan, tuğladan, beton plakalardan ya da çeşitli malzemelerin karışımından oluşmuş döşeme ve kaplamalar genellikle en pahalı yüzey kaplama yöntemleri olmasına karşın en dayanıklı ve en bol desen ve renk imkânını tanıyan materyallerdir. Yabani otların üremesine imkan vermez. Diğer yüzeylerde olduğu gibi yağmur sularının akıp gitmesi için uygulama esnasında bu tür yollarda da %2 ila 3 arası eğim verilmelidir. Evin girişi ise, kapı eşiğinden daha aşağı bir seviyede düzenlenmelidir.

 

Malzemeler:

 

·    Taş: Zarif ve seçkin bir malzemedir. Granit, andezit, traverten, şist, kireç taşı, bazalt, arduaz, kumtaşı, hatta bu taşlardan yapılandırılmış yapay bir taş olabilir. Bu büyük çeşitlilik sayesinde geniş bir form ve renk seçeneği mevcuttur. Eğer soğuk bir bölgedeyseniz dona dayanıklı ( çatlamayan ) ve yağmurda kaydırmayan bir taş seçmelisiniz. Çeşitli şekillerde ve büyüklüklerde olabilen bu taşlar informal şekillerde olabileceği gibi, daha pahalı maliyetlerle kare veya dikdörtgen biçiminde daha klasik bir görünüm için şekillendirilmiş olarak da sağlanabilirler.

·    Tuğla ve seramikler: Seramik karolar sadece ılıman iklimlerde kullanılabilirler. Çünkü dona dayanıklı değillerdir. Tuğlalar ise tersine her yerde rahatlıkla kullanılabilir. Uygun maliyetlerle basit bir kum yastığı üzerine döşenebilecek  gerekli kalınlığa da sahiptir. Aynı zamanda her tür bahçeye uyum sağlayabilen, çok estetik, ve etraftaki yeşillikle hemen kaynaşabilen bir malzemedir. Formları bordür olarak, yol döşemesi ve hatta harpuşta olarak kullanıma uygundur.

·    Beton: Çok ekonomik ve kolay uygulanabilir bir malzemedir. Düzgün şekilli beton parkeler, karolar ve bloklar halinde kullanılabilir. Bazen beton yüzeyin sönük görünümünü  renklendirmek için  betonun içersine renkli taş parçaları, tuğlalar vb. materyaller eklenebilir ya da renkli çakıllar veya kayrak taşlar ile birlikte kullanılabilirler.

·    Tahta: Dişbudak, meşe, kestane gibi tahtaları sağlam ağaçlar kullanılır. Çeşitli fungasitlerle emrenye edilmiş olmalıdırlar. Tahta blok parkeler halinde ya da 10 – 15 cm çaplı yuvarlak formlarda kullanılabilir. İster rustik (köy atmosferinde),  isterse modern bir atmosferde olsun ahşap malzeme çevreye kolay uyum sağlayabilir. Bu sıcak görünümlü malzemenin sakıncası yağmurlu havalarda kaygan olmasıdır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com