Çalıların bakım budaması

Eğer çok küçük olarak satın alınmışlarsa, müdahale etmeden ve bakım budaması uygulanmadan önce

Eğer çok küçük olarak satın alınmışlarsa, müdahale etmeden ve bakım budaması uygulanmadan önce (bu budama aynı zamanda çiçeklenme ve meyve verme budaması da olacaktır), süs çalıları 2 yıl boyunca gelişmeye bırakılır. Daha büyük dikilmiş bireyler, ilk seneden itibaren budanırlar. Bu budama, bitkinin ahenkli ve düzenli bir form almasını sağlayacak, çiçek ya da meyve vermesini iyileştirecek ve ona dekoratif bir görünüm kazandıracaktır.

Bilimsel detaylara girmeden, basit olarak bilinmesi gereken, her türün kendine özgü bir gelişme ve üreme biçimi olduğudur. Örneğin, bir bitkinin dipten itibaren çok sürgün verme eğilimi vardır, bir diğeri daha çok dallanma yapar ya da bir üçüncüsü o yılın sürgünleri üzerinde çiçeklenirken, bir diğer bitki bir önceki senenin sürgünleri üzerinde çiçekleniyor olabilir… Tüm bu farklılıklar, süs çalılarının bir değil birçok budama şeklinin olduğunun göstergesidir. Bazı yazarlar, örneğin Pierre Trioreau Sakin Budama kitabında, özel bir biçimde budanması gereken, 13 farklı çalı grubu tanımlamıştır.

Biz burada, süs çalılarının budanmasını, en tanınmış türlerle, ilginç sonuçlar elde etmemizi sağlamaya yeterli olacak, 4 büyük kategoride ele alacağız. Merak ve tecrübe, sizin bahçelerde karşılaşacağınız pek çok durum için uygun budamayı yapabilmenize ve kendi tekniğinizi oluşturmanıza izin verecektir.

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com