Çiçek familyaları: Soğanlı bitkiler

Bu türler genellikle çok yıllıktır Ayrıcalıkları köklerinde bir sonraki yaşama dönemlerinde kullanacakları besin rezervlerini depolamalarına yarayan bir soğan, rizom ya da yumru içermeleridir

Bu türler genellikle çok yıllıktır Ayrıcalıkları köklerinde bir sonraki yaşama dönemlerinde kullanacakları besin rezervlerini depolamalarına yarayan bir soğan, rizom ya da yumru içermeleridir.

 

Çiçeklenmeden sonra, bir sonraki dönem için gerekli rezervi depolayabildiklerinde tamamen dinlenmeye geçerler.

İki kategoriye ayrılırlar:

 

İLKBAHARDA ÇİÇEKLENEN TÜRLER

 

Bunlar genellikle nergisler, sümbüller ve lalelerdir.

Eylül, ekim ya da kasımda filizlenir, şubattan mayısa kadar çiçeklenirler. Soğanlar olgunlaşınca toplanabilirler (sümbül, lale). Fakat nergis, dağlalesi gibi türler yerlerinde bırakılmalıdırlar çünkü her sene pek çok yavru soğan üreteceklerdir. Bunlar bir çeşit çok yıllık soğanlılardır.

 

YAZIN ÇİÇEKLENEN TÜRLER

 

Bu türlerin soğanları dona dayanıksızdırlar ve her sene sonbaharda toplanmaları ve kışı korunaklı bir alanda geçirmeleri gerekmektedir. Gelecek ilkbaharda tekrar dikilmelidirler. Bu kategoriye örnek olarak, yumrulu begonya türlerini, yıldız çiçeklerini, kuzgunkılıcı vb.ni verebiliriz.

 

Soğanlı bitkiler diğer kategorilerdeki bitkilerle de rahatlıkla uyum sağlarlar. Mevcut bitkilendirmelere rahatlıkla dâhil edilip renk katabilirler. Kendi başlarına da çok güzel bitki yastıkları oluştururlar, ayrıca kesme çiçek üretiminde de kullanılırlar.

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com