Nitratlı gübreler tetikliyor

Tatlı su canlıları da sera gazı salıyor

 

 

 

Alman ve Danimarkalı bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma, tarımsal üretimde kullanılan nitratlı gübrelerin sualtı canlılarının atmosfere sera gazı salmasına neden olduğunu ortaya koydu.

 


ABD'de yayımlanan "Proceedings of The National Academy of Sciences" dergisinde yer alan makalede, midye, salyangoz gibi tatlı su canlılarının önemli ölçüde sera gazı salgıladığı ifade edilerek, bunun küresel ısınmaya etkisinin araştırıldığı kaydedildi.

Kurtçuklar, sinek larvaları gibi tatlı suda yaşayan diğer canlılar da beslenmeleri sonucundaki gaz çıkarma işlevi sırasında (bulundukları suda nitratın bulunması durumunda) "güldürme gazı" olarak da bilinen diazotmonooksit (azotprotooksit) gazı salıyor.

Daha önce karada yaşayan bazı kurtçuklar ile kara bitkilerinin atmosferi kanrbondioksitten 310 kat fazla ısıtan gazların salınımına neden olduğunun bilindiğini belirten bilim adamları, tatlı su canlılarının sera gazı salımının ise ilk kez rastlanıldığını belirtiyor.

Araştırmayı yapan bilim adamları, yaptıkları açıklamada da, söz konusu sera gazı salımının miktarının büyük olasılıkla çok az olduğunu, ayrıca ne
kadarının atmosfere ulaştığın bilinmediğini belirterek, atmosferdeki sera etkisi konusunda karbondioksitin hala en önemli sorun olduğunu vurguladı.

Tropik bölgelerde suni gübrelerin kullanımının artması ve bu gübrelerdeki nitratın yağmurla nehir ve denizlere ulaştığını anlatan bilim adamları, başta balıklar olmak üzere suda yaşayan diğer canlıların sera gazı salımıyla ilgili araştırma yapılmasının gerektiğini dile getirdi.

Tarımda nitratlı gübreler özellikle büyümeyi hızlandırma konusunda yaygın olarak kullanılıyor

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com