Korkeasaari Hayvanat Bahçesi

Mimarinin, yeniden canlandırılan çevre peyzajı gibi kontrollü coğrafyada kaybolması öngörülmüş.

 

 

Mimar: Beckmann-N’Thépé
Peyzaj Tasarımı: TN+

 

 

 

Finlandiya’nın Helsinki kentindeki Korkeasaari Hayvanat Bahçesi’nin yeniden tasarlanması için açılan yarışmayı, Fransız mimarlar Beckmann-N’Thépé ile peyzaj tasarımcısı TN+ kazandı. Öneri geniş, cam kubbeli bir giriş ve hayvanat bahçesi adasında hayvanların izlenebileceği bir bina ile, 30 yıl aradan sonra kutup ayılarını geri getirmeyi içeriyor.Mimari müdahaleler, öncelikle vahşi ve gizemli olmasına ve ayrıcalıklı bir popülerliği ve geleceğin kentinin asilliğini yansıtan bir park/bahçe olmasına yönelik.

Mimarinin, yeniden canlandırılan çevre peyzajı gibi kontrollü coğrafyada kaybolması öngörülmüş. Bir hayvanat bahçesinin çalışabilmesi için gerekli hizmetleri bir araya getiren giriş alanı, form ile şekilsizlik arasında kalan görsel kimliğin merkezi olmuş.

Ziyarete ait ilk duyguları uyandıracak ışık, belirsizlik, yansıma ve derinlik alanları da geliştirilecek. Bu alanlar da belirli zamanlarda ve mevsimlerde dört biyo bölge ile yaratılıyor:
Orta Asya Stepleri
Kutup Noktası,
Ilıman Asya Ormanları
Orta Asya Dağları

Kaynak: Dezeen Çeviri: Mimdap

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com