Londra da yeni bir kamusal alan

Plan aynı zamanda pencere önü çiçeklikleri, asmalar ve ağaçları parlatacak ışıklandırmalarla bölgede etkileyici bir akış sağlamayı ön görüyor.

 

Londra, Elephant and Castle için yapılan kamusal alan tasarım yarışmasını dallaspierce+quintero kazandı.

Mimarlık Federasyonu, Londra Southwark Bölgesi ve Konut ve Toplum Ajansı ile birlikte çalışan kentsel gelişim ve yatırım şirketi First Base, Elephant and Castle’daki Amelia Caddesi’nde yeni Printworks gelişiminin üzerindeki kamusal alanın dönüşümüne yönelik yeni yapılan yarışmanın sonuçlarını açıkladı.

 

Yenilikçi yaklaşımlarıyla tanınan mimarlar dallaspierce+quintero, yerel halkı, kendi yiyeceklerini yetiştirebilmeleri için teşvik eden projeleri Abundant Amelia ile ilk sırada yer aldı. Plan aynı zamanda pencere önü çiçeklikleri, asmalar ve ağaçları parlatacak ışıklandırmalarla bölgede etkileyici bir akış sağlamayı ön görüyor.

 

First Base’in yöneticisi Eliot Lipton konuyla ilgili “Bu proje gerçekten öne çıktı. Hem kamusal alanın görsel yönünü geliştirirken aynı zamanda da bölgede yaşayanları bir araya gelip kendi yiyeceklerini üretmeleri için cesaretlendirmesi bizi çok etkiledi. Mantıklı koalisyonlarla sürdürülebilir topluluklar yaratmak hem First Base’in yaklaşımına uyuyor hem de daha önemlisi etkin yenileme projeleri yaratılmasını sağlıyor. Abundant Amelia, iyi düşünülmüş ve kamusal alanı dönüştürürken zaten güçlü olan bir toplumun gücünü daha da arttıracak yaratıcılıkta bir tasarımdır” şeklinde konuştu.

 

dallaspierce+quintero’dan Jonathan Dallas da, “Bizim yarışmaya yaklaşımımız, tüm kullanıcıların bu kamusal mekanı sahiplenmesine yönelikti ki zaten bu da hem jüri hem de kamu tarafından heyecanla karşılandı. Kamusal alan tasarımında toplumun kendi yiyeceğini yetiştirmesi stratejisiyle yola çıkmamızdaki amaç, mekanlar arasında olmasını beklediğimiz sosyal fayda ve insan etkileşimlerin maksimize edilmesine yönelik bir müdahale yöntemi aramaktı” diyor.

Kaynak: World Architecture News
Çeviri: Mimdap

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com