Greenpeace Belediye Başkan adaylarına kılavuz hazırladı

İklim değişikliği konusunda politika geliştirebilmeleri için,küresel ısınmaya dair başlıca tartışma konuları ve şehir efsaneleri isimli kılavuz hazırlandı.

 
Greenpeace'in ''iklim değişikliği konusunda politika geliştirebilmeleri için'' belediye başkan adaylarına yönelik hazırladığı kılavuzda, ''Temiz enerjiye geçiş için hareket planı hazırlamak, temiz enerji yatırımlarına aracı olmak, güneş panelleri kullanımını yaygınlaştırmak belediyelerin yapabileceği uygulamalar arasında'' denildi.

Greenpeace, belediye başkan adayları için iklim konusunda Türkiye'de belediyelerin nasıl bir politika yürütebileceğine ilişkin önerilerin yer aldığı ''Küresel Isınmaya Dair Başlıca Tartışma Konuları ve Şehir Efsaneleri'' isimli kılavuz hazırladı.

Küresel ısınmaya dair başlıca tartışma konuları ve şehir efsaneleri

Seçmenlerin belediyelerden beklediği hizmetlerin, iklim değişikliği mücadelesiyle paralel olduğu ifade edilen kılavuzda, Türk halkının küresel iklim değişikliğine çok duyarlı olduğu ve hiç bir politikacının bunu görmezden gelemeyeceği kaydedildi.

Kılavuzda, belediyelerin iklim koruma programları oluşturması için sonsuz olanaklar bulunduğu ifade edilerek, enerji verimliliği açığını kapatmanın hem orta vadede büyük tasarruf sağlayabileceği hem de dünya ikliminin korunmasına katkıda bulunacağı belirtildi.

Belediyelerin hareket planlarını kendi bina ve tesislerinden başlayarak kente yaymaları gerektiği anlatılan kılavuzda, şu öneriler yer aldı:

''Önemli enerji tüketim alanları olan elektrik, ısınma ve ulaşımda tasarruf mümkün. Belediyeler bu tasarrufları bina yönetmelikleri toplu taşıma planları, eğitim programları yoluyla yapabilir. Temiz enerjiye geçiş için hareket planı hazırlamak, temiz enerji yatırımlarına aracı olmak, güneş panelleri kullanımını yaygınlaştırmak da belediyelerin yapabileceği uygulamalar arasında. Örneğin, bugün Barselona'da yapılacak her yeni binanın güneş enerjisi kullanması şart koşuluyor. Ya da Almanya'da yapıldığı gibi, belediyeler güneş panellerinin yaygınlaşması için bu panellerin daha ucuza temin edilebilmesi konusunda aracılık yapıyor.''

Kılavuzda, iklim değişikliğiyle mücadele etmenin ekonomik kalkınmaya engel olduğu yönündeki görüşlerin ''şehir efsanesi'' olduğu ve gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

''Türkiye, iklim değişikliği konusunda en çok sorumluluk alması gereken ülkelerden olmayabilir. Ama hiç sorumluluğu olmayan ülkelerden de değil'' denilen kılavuzda, 2012 sonrasına bugünden hazırlanmaya başlamanın Türkiye'nin hayrına olacağı vurgulandı.

Kılavuzun ilk bölümünde iklim konusunda Türkiye’de yaygın olan şehir efsaneleri sorgulanıyor. İkinci bölümde ise belediyelerin nasıl bir politika yürütebileceğine dair dünyadan örnekler ve yol haritaları veriliyor.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com