Karbon Ayak İziniz , Kitap !

Karbon kirliliğinde ve küresel ısınmada bireyler olarak hepimizin sorumluluğu var.Kitap,gezegenimizin karbon kirliliğinin kurbanı olmasına karşı çıkmanız, sorunun değil çözümün parçası olmanız için hazırlanmış bir kılavuz.

Karbon Ayak İziniz

Karbon kirliliğinizi düşürmek için basit yöntemler

 

Özgün adı: Carbon Calculator
Easy ways to reduce your carbon footprint

Yayınevi: Metis yayınları

Yazar:Mark Lyans

Çeviri: Neşet Kutluğ
Yayına Hazırlayan: Ömer Madra

Türkiye bölümlerini hazırlayan: Neşet Kutluğ

Otomobillerin havaya çok yüksek miktarda karbon saldığını herkes bilir. Ama tükettiğimiz gıdaların taşınmasından dolayı atmosfere salınan karbon miktarını hesaplamak kolay değil. Ya da hangi çamaşır makinasının daha az enerji tükettiğini bilmek.
       Bu kitap yardımıyla kişisel karbon kirliliğinizi hesaplayabilir, karbon ayak izinizi düşürmek için atabileceğiniz basit ama sonuç alıcı adımları öğrenebilirsiniz. Unutmayın: Küçük önlemler toplamda büyük sonuçlar yaratabilir. Sorumluluğunuza sözle değil, küçük de olsa somut adımlar atarak gerçekten sahip çıkın. Böylece hem tasarruf edin, hem günlük hayatınızın kalitesini artırın.
       Kitap sadece bir çeviri değil. Neşet Kutluğ kitabı Türkçeye çevirirken, metni Türkiye’ye uyarladı ve bölümler yazdı. Bu yüzden  kitap aynı zamanda Türkiye’nin mevcut enerji, üretim ve tüketim altyapısıyla ilgili olarak başvurabileceğiniz önemli bir bilgi kaynağı.
 
İÇİNDEKİLER
Önsöz: Dünyayı değiştir! Yaşamını da...
GİRİŞ
I. SERAYA HOŞ GELDİNİZ
Sera etkisi
Fosil yakıtlar nedir?
Günümüzde küresel ısınma
Önümüzdeki 100 yılda küresel ısınma
Hedef – İki dereceyi aşmamak
Karbon ayak izi nedir?
Karbonu karneye bağlamak
Büyük enerji tartışması
Ya küresel ısınma bir "aldatmaca" ise?
Bu kitabı nasıl kullanmalı?
II. KENDİ KARBON AYAK İZİNİZ
Evsel karbon salımları
Doğalgaz
Elektrik
Araç karbon salımlarınız
Otomobiller
Motosikletler
Toplu taşıma
Gıda tüketimi
Gıdanın uzun yolculuğu
İşyeri
III. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
Karbon ayak izinizin toplamı
Kendi enerjinizi üretmek
Evinizde elektrik üretme
Güneş kaynaklı sıcak su
Güneş enerjisiyle elektrik elde etme
Mikro rüzgâr türbinleri
Mikro su santrali
Toprak kaynaklı ısı pompası
Odun sobaları
Geleceğe dönük iki görüş: Güneş fosil yakıta karşı
Yerel enerji – Geleceğimiz burada mı?
Sürdürülebilir bir çevre vizyonu
 
Önsöz: Dünyayı değiştir! Yaşamını da..., s. 6-12.
Küresel ısınmanın nedenleriyle, çözümünün önündeki engeller aynıdır: Fosil yakıt bağımlılığı, tüketim kültürü, endüstriyalizm, büyük şirketler, enerji tüketiminin ve kaynak kullanımının sürekli artması, hız, doğanın insan tarafından giderek daha fazla sömürülmesi, bir bütün olarak kapitalist ekonomi ve bunların giderek daha büyük ölçüde küreselleşmesi. Kısacası küresel ısınma bir sistem sorunu olarak tanımlanabilir. Bu sistem içinde yer alan her bireyin yaşam biçimini ve tüketim alışkanlıklarını da sürekli olarak yeniden üretir ve bundan beslenir.
       İçinden çıkılması imkânsız gibi görünen bir kısırdöngü... Döngünün bir tarafında bir kişinin karşı çıkarak, mücadele ederek ve tercihlerini değiştirerek sarsamayacağını hissettiği bir uygarlık anlayışı, diğer tarafında ise sadece bireysel seçime bağlıymış gibi görünen ve değiştirilmesi için yapılması gereken şeyler ulaşılmak istenen sonuca etki edemeyecek kadar küçük ve yararsız bulunan yaşam biçimi tercihleri vardır....

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com