9 asırlık zeytin ağacı

Bilim insanlarının yaptığı araştırmada zeytin ağacının 900 yıllık olduğu tespit edildi.

 

Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde Ege Üniversitesi'nden bilim adamlarının yapığı araştırmada 900 yıllık bir zeytin ağacı tespit edildi

Araştırmada ayrıca, bölgede bin yıldır zeytin üretildiği ortaya çıktı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kırkağaç Ziraat Odası Başkanı Süleyman Boğaz, Ege Üniversitesi'nden bir heyetin 2006 yılında Bakır beldesinde zeytin üretimiyle ilgili araştırma yaptığını, yaşlı bir zeytin ağacı üzerinde yoğunlaşan çalışma sırasında ağacın yaşını belirlemek üzere kullanılan matkabın ucunun kırıldığını ve çalışmaların geçici bir süre durduğunu söyledi.

Daha sonra aynı ekibin yaptığı belirlemede söz konusu ağacın 900 yaşında olduğunu tespit ettiklerini açıkladı. Bu tespitin, bölgede bin yıldır zeytin üretiminin yapıldığını gösteren önemli bir tarihi kanıt olduğunu kaydeden Boğaz, "Bölgemizde ünlü kavunumuzun yanında zeytinin de birinci mahsül olduğunu anlıyoruz. İlçemizde 44 bin dekar alanda halen zeytin üretilmektedir. Asidi çok düşük olsa bile bazı bölgelerde üretilen zeytin yağı yemekte kullanılmazken bizim bölgede üretilen zeytin yağı tamamen yemeklik." dedi. Bu arada, 900 yaşındaki zeytin ağacının ne kadar büyük olduğunu göstermek için 8 kişi kollarını açarak ağaç çevresinde ancak kenetlenebildi.
(iha)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com