360º Building Sao Paulo da yükselecek

İstif biçiminde dizilmiş sıradan, kompakt ve kapalı, dikey çok aileli konut modeline alternatif olarak sunuluyor.

 

Architectural Record’un Gelecek Proje Ödülleri’nde hem konut hem de tüm kategorilerde birinciliği kazanan yapı: 360º Building. Brezilya’nın 1525 kilometrekarelik alanında 10 milyon kişiye ev sahipliği yapan en büyük kenti São Paulo’da yükselecek olan yapı, tipik, aşırı kalabalık konut bloklarına alternatif yaratacak.

 

Isay Weinfeld ile yardımcı mimar Domingos Pascali, São Paulo’daki kentsel gerçeklikle pazarın ve müşterinin isteklerini dikkate alarak, 360º Building’i, kentteki neredeyse istif biçiminde dizilmiş sıradan, kompakt ve kapalı, dikey çok aileli konut modeline alternatif olarak sunmaya çalıştılar.

 

360º Building’de, Alto de Pinheiros ile Alto da Lapa bölgeleri arasındaki sırtta, çevrenin ve kentin seçkin manzarasını sunan bir noktada, geniş, havadar ve aydınlık gerçek bir yaşam sunacak 62 tane yükseltilmiş bahçeli ev – ancak balkon değil, gerçek bahçeli – tasarladılar. Bina, 130, 170 ve 250 metrekare olmak üzere her katta 2, 3 ya da 4 birimin bulunacağı ve 6 farklı biçimde yerleştirileceği 7 farklı tipte ev sunacak.

 

Sokaktan ayrılıp resepsiyon da geçildikten sonra, bir yürüme yolundan her yandan yansıtıcı bir havuzla çevrili bir lobiye ulaşılacak. Girişin bir kat altında eğlence alanları ile spor salonu, dinlenme salonu, parti odası ve çamaşırhane ile bina sorumlularının evleri yer alacak. Daha aşağıdaki 3 katta otopark alanları, en altta ise depolar ve makine daireleri ile işçilerin alanlarının yanı sıra bir sauna ve bir açık havuz bulunacak. Dik eğimli arazi, alt katların da yarı yeraltında ancak iki yanı açık, böylelikle havalandırması sağlanabilen alanlar yaratılmasına izin verecek. Projenin tüm yüzleri birbirinin aynı olacak.

 

Mimar: Isay Weinfeild Architects

 

Kaynak: World Architecture New

mimdap

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com