Erciyes Dağı'nda,yeni bir bitki türü keşfedildi.

Endemik olduğu tespit edilen bitkiye Erciyes Dağı Nakılı adını verdiklerini ifade eden Aksoy, bu bitkinin bilim dünyasına Latince Silene erciyesdaghensis adıyla tanıtıldığını bildirdi.

 

Türkiye'nin en büyük dağlarından biri olan Kayseri'deki Erciyes Dağı'nda, yeni bir bitki türü keşfedildiği bildirildi.
Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Akmet Aksoy, çok zengin bir floraya sahip olan Erciyes Dağı'nda, Bozok Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergin Hamzaoğlu ile birlikte yeni bir bitki türü keşfettiklerini söyledi.
Yaklaşık 6 ay süren literatür taraması sonucu endemik olduğu tespit edilen bitkiye ''Erciyes Dağı Nakılı'' adını verdiklerini ifade eden Aksoy, bu bitkinin bilim dünyasına Latince ''Silene erciyesdaghensis'' adıyla tanıtıldığını bildirdi.
Yeni keşfedilen bitki ile Erciyes Dağı'ndaki bilinen tür sayısının 1173'e yükseldiğini belirten Aksoy, bunlardan 197'sinin Türkiye'ye, 11'inin ise Erciyes'e özgü bitki türü olduğunu, 48 türün ise ilk defa Erciyes Dağı'nda keşfedildiğini bildirdi.
Yeni türler bulduklarında literatür taraması yaptıklarını ve bunları Türkiye'deki ve yurt dışındaki uzmanlara gönderdiklerini anlatan Aksoy, sözlerine  şöyle devam etti: ''Herbaryumları (bitki arşivi) tarıyoruz. Yakın akraba türlerini inceliyoruz. Bunlardan nasıl ayrıldığına bakıyoruz. Bilimsel olduğu kabul edilirse yayınlanarak bilim dünyasına kazandırılıyor.''
Aksoy, yeni olabileceğini düşündükleri bir bitki üzerinde de araştırmalarının sürdüğünü, gelecek yıl bu bitkinin de bilim dünyasına tanıtılacağını bildirdi.

(aa)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com