Tasarımlar doğadan ilham alıyor ... Çin

4 yıl önce başlanan projenin büyük bir bölümü tamamlanmış durumda.

Çin’in Changbaishan Dağları bölgesinde turistler için 4000 metrekarelik bir eğlence merkezi inşa eden mimar Xu Tiantian, binadan çok binanın bulunduğu yerle ilgileniyor: dev bir dağın ardındaki yamaçlarda el değmemiş bir orman. XU’nun Pekin merkezli DnA_Design and Architecture firmasının yöneticisi, “Buranın güzelliği inanılmaz. Bu nedenle, doğayla anlaşmanın belki de en etkili yolu, onunla diyalog içine girmektir diye düşündük” şeklinde açıklıyor.

 

 

Tek bir büyük blok yapmak yerine XU, doğal formları olan ve içindeki fonksiyonların sinyalini veren bir üçleme yapmış. Yeni kurulan Baixi kentinin ilk binaları arasında bulunan bu projenin, gelecekte yapılacak binalar için yol gösterici olması hedeflenmiş.

 

 

Bir koyla ayrılan alana üç bina üçgen şeklinde yerleştirilmiş. 25 metre yüksekliğindeki ahşap ve çelik görünümlü, Info Tree adı verilen kule, pastoral bir görünüm yaratıyor. Parlak kırmızı çekirdekğe ise merdivenler ve bir asansör, ziyaretçileri yukarıdaki panoramik dağ ve orman manzaralı platformlara ulaştırmak amacıyla yerleştirilmiş.

 

 

Yakınında yer alacak olan Rock (kaya) isimli, dev beton ve neredeyse opak cepheli eğlence merkezi, dağ yamaçlarının yansıması gibi gözüküyor. Tiyatro, balo salonu, karaoke odalarının yer alacağı merkezde aynı zamanda kamusal dans alanı ve çatıda da Açıkhava performansları için bir amfi tiyatro tasarlanıyor.

 

Son bina ise, koyun hemen üzerinde yer alacak ve çevresi farklı yüksekliklerde yürüme yollarıyla çevrili bir dizi kapalı ve açık havuzun yer alacağı, Bridging Water (su köprüsü) adı verilen yapı. Kışın dışarıda buz pateni yapanlarla içeride havuza girenleri cam pencereler ayıracak. Cama eklenen çiçek desenleri, suyun yansımasıyla ışıltılı bir görüntü oluşturacak…

4 yıl önce başlanan projenin büyük bir bölümü tamamlanmış durumda.

Kaynak: Architectural Record

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com