İstanbul’da kişi başına düşen rekreasyon alanı 1.57 m2 !

Rekreasyon aktiviteleri kapsamında İstanbullular genellikle piknik, futbol, basketbol, yürüyüş yapıyor.


İstanbul’da bir kişiye 1.57 metrekare alan


İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği "Projem İstanbul" kapsamında üniversitelerin katılımıyla kentin sorunlarına çözüm bulacak projeler üretiliyor.

Bu kapsamda Fatih Üniversitesi Coğrafya Bölümü araştırma görevlisi Fatih Kara, yüksek lisans tezi olarak, "İstanbul'da rekreasyon davranışlarının araştırılması ve sürdürülebilir bir rekreasyon planının geliştirilmesi" konulu araştırma hazırladı. Araştırmaya göre, Kanada Ottawa'da 33, Toronto'da 15,7 ve Hamburg'da 17,2 metrekare olan kişi başına düşen rekreasyon alanı, İstanbul'da 1,57 metrekare.

Araştırmaya göre İstanbullular'ın sadece yüzde 37,6'sı boş zamanlarında rekreasyon aktivitesi yapıyor. Yüzde 30'u boş zamanlarında rekreasyon dışı aktiviteler yaparken, yüzde 29,7'si boş zamanlarında televizyon izliyor. Rekreasyon aktiviteleri kapsamında İstanbullular genellikle piknik, futbol, basketbol, yürüyüş yapıyor. İçerik yetersizliğinden dolayı tenis ve su sporu gibi aktiviteleri yapılamıyor. İstanbullulara göre rekreasyon alanlarının en büyük problemi kirlilik, kalabalık, içerik yetersizliği, ilgisizlik ve güvenlik sorunu. (Rekreasyon alanı: İnsanların boş zamanlarında, eğlence ve spor amacı ile gönüllü olarak etkinlik yapabilecekleri yer.)

(hürriyet)


Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com