İBB Park ve Bahçeler Müdürlüğünün susuzluk önlemleri !

İstanbul un 8 ayrı noktasında toprağın 10 cm altına yerleştirilen elektrotlar sayesinde toprakta bağlı olan su (toprak üstü nem) miktarı ve toprak üstü sıcaklık ölçüleri, bir program vasıtasıyla görülebilecek.

 

7.983.986 m²’ye çıkan yeşil alanların sulanmasında halen kullanılan otomotik ve akıllı su yönetim sistemlerine altlık veri oluşturulması amacıyla Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nce yeni bir program yaptırıldı. Bu program sayesinde İstanbul’un 8 ayrı noktasında topraın 10 cm altına yerleştirilen elektrotlar sayesinde toprakta bağlı olan su (toprak üstü nem) miktarı ve toprak üstü sıcaklık görülebiliyor. Topraktaki suyun durumuna  ve toprak üstü sıcaklığı göre yapılacak sulama ile de gereksiz sulamanın önüne geçilerek  %40’ın üzerinde bir su tasarrufu sağlanmış olacak. Ayrıca bu programın İstanbul Büyükşehir Belediyesinin web sitesi üzerinde de kullanıma sunulması için çalışmalar devam etmektedir. Bu sayede İstanbul”da ki İlçe Belediyeleri de kendi bölgelerinde ki topraklarda ki nem ve su miktarını görerek kendi sorumluluk bilinci güçlendirilerek suyun maksimum verimlilikle kullanılması sağlanacak.

İstanbul’da su probleminin ortaya çıkmasıyla birlikte Park ve Bahçeler Müdürlüğü sorumluluğu gereği üzerine düşen önlem ve tedbirleri almak amacıyla çalışmalara başladı ve bu doğrultuda ağırlıklı olarak şebeke suyundan faydalanan sahil parkları, büyük kavşak ve meydanlardaki yeşil alanlarda sondaj çalışmalarını başlatarak kuyu suyu kullanımına geçti. Halen şehir şebeke suyu kullanılarak sulaması yapılan park ve yeşil alanlarda ise akıllı su yönetim sistemi kurulması suretiyle normal sulama yöntemlerine göre %35 oranında su tasarrufu sağlandı.

 

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com