Anıt ağaçlar rehabilite ve restore ediliyor…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, 2008 yılı ağaç tedavi ve rehabilitasyon çalışması kapsamında 708 adet ağacın bakımını tamamladı.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nce yaşı, türü ve tarihi konumu itibari ile fiziksel ve biyolojik olarak zarar gören ağaçların rehabilitasyon çalışmaları kapsamında; ağaç yaralarını iyileştirme işlemleri, kovuk ve çürük kısımlarda temizlik ve özel bakım işlemleri uygulanıyor. Ayrıca kök ve gövde kısımlarında iyileştirme çalışmaları yapılarak ağaçların daha uzun ömürlü ve sağlıklı olarak gelecek kuşaklara da ulaştırılması hedefleniyor.

Kültür varlığı ağaçlarımızın gelecek kuşaklara sağlıklı olarak ulaştırılabilmesiyle ilgili olarak 2008 yılı içinde; Florya Atatürk Ormanı, Kanlıca Meydanı, Çırağan Caddesi, Yıldız Parkı, Aşiyan, Süleymaniye Camii, Fatih Camii, Sümbül efendi Camii, Sarıyer Piyasa ve Yeniköy Caddeleri, Fethipaşa ve Beykoz Koruları v.b İstanbul genelindeki korunmaya muhtaç 708 adet anıt ağacın tedavi ve rehabilitasyonları yapıldı.

Park ve Bahçeler müdürlüğü olarak 2001 yılında başlatılan bu çalışmaların 2004 yılında kapsamı genişletildi ve 2004-2008 yılları arasında 2441 adet ağaç yeniden sağlıklarına kavuşturuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünün ağaç restorasyon çalışmalarıyla ilgili bilimsel kaynak niteliğinde çalışmaları  “Kent Ağaçları ve Süs Bitkilerinde Bakım ve Budama Esasları” adı altında kitap olarak hazırlanarak, üniversite ve milli kütüphanelere, yerel yönetimlere, valilik ve kaymakamlıklara ayrıca sivil toplum kuruluşlarına ulaştırıldı.

Bu çalışmalara ilaveten tarihi geçmişleriyle geleceğe ışık tutan anıtsal ağaç ve korunmaya değer ağaçlarımızla ilgili Park ve Bahçeler Müdürlüğü olarak yeni bir proje başlatılıyor. Bu proje ile kamu alanlarındaki tarihi ağaçlar 2 yıl sürecek çalışma ile kayıt altına alınarak kültür ve tabiat varlığı olarak korunabilmesi için tescil ettirilecek.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com