Gündem iklim değişikliği

Birlik sera gazları üretiminde azaltmalara gitme vaadinde bulunmuştu...

Gündem iklim değişikliği

Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanlarının bugün başlayacak ve iki gün sürecek zirvesinde, iklim değişikliği ve enerji güvenliği konuları ele alınacak.

 

AB çevrenin korunması konusunda dünyaya öncülük etmeye çalışıyor

Avrupa'nın iklim değişikliğine karşı açtığı savaş, bu zirveye egemen konu olabilir. Birlik, sera gazları üretiminin azaltılması için küresel girişimlere önderlik etme arayışı içinde.

AB, önümüzdeki on yıl zarfında bizzat ciddi miktarda azaltmalara gitme vaadinde bulunmuştu. Bu zirvede, üye ülkeler, aralarındaki derin görüş ayrılıklarına karşın, iklim değişikliğiyle mücadele için alınacak önlemler ve enerji politikalarında reformlara gidilmesi için, sıkı bir takvimin belirlenmesine çalışacak.

Zirvenin taslak metnine göre, Haziran ayına dek AB'nin enerji pazarının serbestleştirilmesi ve Aralık'a kadar da sera gazları salımlarının azaltılması, yenilenebilir enerji kaynakları ve biyo-yakıtlarla ilgili atılacak adımlar üzerinde anlaşma taahhüdünde bulunmaları söz konusu.

Zirvede ayrıca, küresel kredi krizi karşısında mali piyasalarda daha fazla şeffaflık yaratılması yönünde bir çağrı yapılması da bekleniyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Temmuz ayında oluşturulması planlanlanan 'Akdeniz için Birlik' projesi de, bu zirvenin öne çıkan başlıkları arasında. Sarkozy ve Merkel'in projeyle ilgili diğer üye ülkeleri bilgilendirmeleri bekleniyor. (13 Mart bbc.)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com