9 milyar dolara tertemiz bir dünya !

Greenpeace nin hazırladığı rapora göre, dünya genelinde yenilenebilir enerji dönüşümü için 9 milyar dolar yeterli.


Karbondioksit salınımının ise 2050’ye kadar yarı yarıya azaltılabileceği ifade ediliyor.

Bilim adamları her geçen gün azalan enerji kaynaklarına yeni alternatifler arıyor. Bunlar arasında en çok göze çarpan ise yenilenebilir enerjiler.

Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nden bilim adamları ve bir Hollanda kuruluşu, Greenpeace ve Yenilenebilir Enerjiler Sanayi Birliği adına alternatif enerji kaynakları ile ilgili ortak bir çalışma yaptı. Bunun sonucunda oldukça geniş kapsamlı bir rapor hazırlandı.

"Karbondioksit salımı yarı yarıya azaltılabilir"

Greenpeace'nin, Yenilenebilir Enerjiler Sanayi Birliği ile birlikte yayımladığı “Dünya Enerji Raporu“ yaklaşık 1 kilogram ağırlığında. 200’ün üzerinde sayfadan oluşan raporda ilginç detaylar bulunuyor.

Deutsche Welle'de yer alan habere göre bilim adamları, 9 milyar dolarlık bir yatırımla dünya genelinde yenilenebilir enerji dönüşümünün mümkün olabileceğini belirtiyor. Karbondioksit salımının ise 2050’ye kadar yarı yarıya azaltılabileceği ifade ediliyor.

Bilim adamlarına göre dönüşüm zahmete değer. Sadece elektrik konusunda, 2030'a kadar kömür, gaz ve petrol için yapılan yakıt masraflarından 18 milyar doların üzerinde tasarruf edilebilir.

Alman Havacılık ve Uzay Merkezi mühendislerinden Wolfram Krewitt, “Çok farklı senaryoları gözden geçirdik ve etkili ölçümlerle enerji ihtiyacının düşürülebileceğini gördük. Geriye kalan enerji ihtiyacını ise yenilenebilir enerji kaynaklarıyla sağlayabiliriz. Elektrik konusunda da, 2050 yılına kadar elektrik ihtiyacının yüzde 80’inin yenilenebilir enerji kaynaklarıyla değiştirilebileceğini tahmin ediyoruz. Özetle, trafik ve ısınma ihtiyaçlarını da eklersek, 2050’ye kadar enerji ihtiyacının yaklaşık yarısını yenilenebilir enerjilerle karşılayabiliriz“ diyor.

Geleceğe yapılan bir yatırım

Şu anda Almanya’da karbondioksit emisyonu bir yılda kişi başı 10 ton civarında. Ancak yenilenebilir enerjiye geçişle, 2050 yılına kadar karbondioksit emisyonu yılda kişi başı bir tona kadar azaltılabilir.

Dünya genelinde yenilebilir enerjinin yıllık cirosu şu anki 70 milyardan 360 milyara, yaklaşık 5 katına çıkarılabilir. Ve dünya genelinde enerji ihtiyacının yarısı bu şekilde karşılanabilir.

Yenilenebilir Enerjiler Sanayi Birliği’ni temsil eden Oliver Schäfer, “Bunun teknolojik açıdan mümkün olduğunu gösterdik çünkü gerekli teknolojiye sahibiz. Artan petrol fiyatları ve karbondioksit emisyonunun artan masrafları düşünüldüğünde ekonomik açıdan da mantıklı.

İlk yıllarda yüksek harcama yapılsa da bu dönüşüm akla yatkın. Bu, geleceğe yapılan bir yatırım. Ancak öncelikle bazı engelleri aşmamız gerekiyor. Yenilenebilir enerjinin piyasalara girmesi için siyasi desteğe de ihtiyacımız olacak“ diye konuştu.

Daha fazla tasarruf imkânı


Schäfer, enerji devrimi için teknik ya da ekonomik herhangi bir engel görmüyor. Bu branşın iş hacmi şimdilik 40 milyar euro civarında ve yenilenebilir enerji kullanımı her üç yılda bir katlanıyor.

Pek çok yerde rüzgâr gücüyle çalışan santraller termik santrallerden daha ekonomik. Atılabilecek pek çok adım var ancak bütün bunlar politikacılar, gerekli koşulları yaratırsa gerçekleştirilebilecek.

Almanya için de bir enerji devrimini önemli bulan Schäfer, “Yenilenebilir enerjiler geniş üretim ve yaygınlık sayesinde ucuzlarsa, 2015 ve 2020’den itibaren bu senaryonun faturası daha da düşecek. Çünkü daha az enerji kullanıyor ve daha az ithal gaz ve petrol kullanıyor olacağız. Kaynak masrafı olmayan enerjilere geçmiş olacağımızdan, enerji ikmali de daha güvenli hale gelecek“ diyor.

(cnntürk)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com