En büyük portakal ağacı !

15 metre boyunda ve türlerine göre çok yaşlı sayılan devasa boyutta bir portakal ağacı bulundu.


Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) üyelerinin yaptığı araştırmada, Beşparmak Dağları’nın kuzey eteklerindeki Söke’ye bağlı Karacahayıt Köyü’nde, 15 metre boyunda ve türlerine göre çok yaşlı sayılan devasa boyutta bir portakal ağacı bulundu.

EKODOSD yönetim kurulu üyesi Dr. Zeynep Karabacak ile kurucu üye M. Fehmi Karabacak tarafından tespit edilen devasa portakal ağacı, görünleri de hayrete düşürüyor.

Karacahayıt Köyü’nde ikamet eden Hasan Basri Özkan’a ait bahçedeki portakal ağacının çevresi tam iki metre. Hasan Basri Özkan’ın kayınpederinin 5 Mart 1954 tarihinde diktiği portakal ağacını tam dört kuşak görmüş.

Bölgeye gelen Antalya’lı ve Finike’li portakal üreticileri, Anadolu’da bu kadar büyük bir portakal ağacını hiç görmediklerini söylüyor. Dikildiği yıllarda tek olan portakal ağacının cinsi “yoz” olarak bilinirken, çevresindeki arazilerde artan teknolojiyle birlikte günümüz portakalları yerini almış durumda.

Doğayı, hayvanları ve ağaçları çok sevdiği ifade eden Hasan Basri Özkan,”Özellikle birlikte büyüdüğüm dev portakal ağacına ayrı bir ilgi gösteriyorum.

Ağırlaşan dallarının kırılmaması için, altlarına destek yapıyorum. Yaşlı sayılan 38 yıllık bir portakal ağacı 150-200 kilo ürün veriyor.

Ancak bahçemdeki bu devasa portakal ağacının ise bir yılda 600 kilogram ürün veriyor. Aslında bu portakal ağacı iki misli ürün verebilir. Yükü kaldıramadığı için her yıl bir tarafının meyve vermiyor” dedi.


(iha)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com