Asırlık sakız ağaçları korunacak !

Çorum un Osmancık ilçesindeki sakız ağaçları koruma altına alınıyor...

Halk arasında çitlembik ağacı olarak bilinen yaklaşık 450 yıllık sakız ağaçları yapılan çalışmalar sonucu koruma altına alınıyor.

AK Parti Çorum Milletvekili Cahit Bağcı, Osmancık'ta gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında Akçakoca Sokak'ta bulunan sakız ağaçlarıyla ilgili bir dizi çalışma başlatılacağını açıkladı. Asırlık sakız ağaçlarının tescillenmesi ve koruma altına alınması yönünde çalışmalar yapan Osmancık Belediyesi'ne de gereken desteği vereceklerini dile getiren Bağcı, tarihi mirasa sahip çıkmanın gelecek nesillere bir borç olduğunu söyledi.

Bağcı, "Biz çevre müdürlüğü ve ilgili resmi kurumlara gereken bilgiyi vererek konu ile ilgili çalışmaları başlatmaları yönünde girişimlerde bulunduk. Sizinde bu tarihi ağaçların korunması, kimliklerinin oluşturulması ve ömrünü daha uzatabilecek çalışmalarını yapabilmeniz için gereken desteği vereceğiz" dedi.

Osmancık Belediye Başkanı E. Serdar Kurşun ise, "Tarihi sakız ağaçları için gerekli tescil çalışmalarımızı tamamladık, bundan sonrası için ise gerekli çevre düzenlemelerini yapmak için malzeme teminini yaptık. Çok farklı bir ortam oluşması için travarten taş ile döşeyerek ilçemize yakışır bir görüntü oluşturmak istiyoruz" diye konuştu.

(iha)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com