Bitki Polenleri suçluyu ele veriyor !

Çeşitli bitkilerin üremek için ortama yaydıkları spor veya polenler, şüphelinin veya mağdurun giysileri, saçları, kulak içi ve solunum yollarına kolayca bulaşabilmektedir. Spor ve polenler olayın meydana geldiği yerin vejetasyonunun tespit edilmesinde oldukça önemli bilgiler vermektedir...

 
Polenlerin özellikleri kullanılarak fail, olay yeri, mağdur ve olay zamanı arasında bağlantı kurulmasının mümkün olduğu bildirildi.
Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi
Yrd. Doç. Dr. Cahit Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, palinolojinin, palinomorf olarak adlandırılan mikroskobik tek hücreli canlı ya da fosil bazı organizmalar ile polen ve sporları kullanılarak adli olayların nerede ve ne zaman meydana geldiğini açıklamaya çalışan bir bilim dalı olduğunu belirtti. Yrd. Doç. Dr. Doğan, "Palinolojik bilgiler, davayı çözümlemede, suç mahallini aydınlatmada veya olaylarla ilgili fikir vermede önemli rol oynamaktadır" dedi.

Bugün adli palinolojinin kullanımına Yeni Zelanda, ABD, Avusturya,
İsviçre, İngiltere ve İsveç gibi ülkelerin önderlik ettiğini ifade eden Doğan,
şunları söyledi:

"Adli palinoloji kullanılarak fail, olay yeri, mağdur ve olay zamanı
arasında bağlantı kurmak, olay yerinde bırakılan bir delil ile fail arasında
bağlantı kurmak, suçu kanıtlamak, mağdurun anlattıklarını doğrulamak,
şüphelilerin sayısını azaltmak, polisin doğru yönde araştırma yapmasına yardımcı olmak, çeşitli dolandırıcılık suçlarını aydınlatmak, uyuşturucunun geçtiği güzergahı tespit etmek mümkündür."

POLENLERİN ÖZELLİKLERİ

Çeşitli bitkilerin üremek için ortama yaydıkları spor veya polenlerin
farklı dağılış yollarına sahip olduğunu belirten Doğan, bunların adli palinoloji
çalışmaları için oldukça önemli olduğunu, bu dağılış yollarının olayların
çözümlenmesinde emniyet birimlerine yol gösterdiğini söyledi.
Palinolojik delillerin, uyuşturucu, bal, çeşitli yiyecekler, halı, ahşap,
mide, bağırsak ve kadavra, çeşitli tarım aletleri, tekstil, ayakkabı, taşıt
lastikleri, filtreleri ve toprakla temas halinde olan herhangi bir nesnenin
üzerinde bulunabileceğini ifade eden Doğan, "Spor veya polenler, şüphelinin veya mağdurun giysileri, saçları, kulak içi ve solunum yollarına kolayca
bulaşabilmektedir. Spor ve polenler olayın meydana geldiği yerin vejetasyonunun tespit edilmesinde oldukça önemli bilgiler vermektedir" diye konuştu.

İLK DEFA 1959"DA KULLANILDI

Polenlerin ilk defa delil olarak 1959 yılında İsveç ve Avusturya"da iki
ayrı davada kullanıldığı ve mahkemece resmi kayıtlara geçirildiğini hatırlatan
Doğan, İsviçreli palinolog Dr. Max Frei"nin 1960"lı ve 1970"li yıllar boyunca
ülkesindeki birçok davanın çözümünde palinolojik verileri kullandığına dikkati çekti. Türkiye"de palinolojik bulguların 2006 yılının Şubat ayında Sakarya"da bir hırsızlık olayının çözümünde kullanıldığını ve ilk defa delil olarak resmi kayıtlara geçirildiğini kaydeden Doğan, "Polenler ilk defa Sakarya"daki olayın aydınlatılmasında mahkemede delil olarak kullanılmıştır" dedi.

POLEN VERİ BANKASI

Türkiye"de 3 bini endemik olmak üzere yaklaşık 10 bin bitki türü bulunduğunu ifade eden Doğan, şunları kaydetti: "Zengin bitki çeşitliliğine sahip ülkemizde adli palinolojinin kullanılması ve polen veri bankası oluşturulması kaçınılmazdır. Gelişmiş ülkelerin çoğu buralarda doğal olarak yetişen bitkilerin ve bunlara ait polenlerin arşivini oluşturmuştur. Bitkilerin polenlerini taramalı elektron ve ışık mikroskopları ile fotoğraflandırıp bilgisayar ortamına aktararak polen veri tabanlarını oluşturmuşlardır. Polen veri tabanlarında polenlerin genel özellikleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler verilmektedir. Bu polen veri tabanlarını internet sitelerinden yayınlamaktadırlar. Ülkemizde adli palinolojiye önem verilmeli ve polen veri bankası oluşturulmalıdır. Bu sayede geniş bitki çeşitliliğine sahip olan ülkemizde palinolojik deliller birçok olayın aydınlatılmasında delil olarak kullanılabilecektir."

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com