Toros yaylaları ağaçlandırılıyor !

1800 hektar araziye bir milyon tüplü sedir fidanı dikileceği ve yaklaşık 50 milyon sedir tohumu serpileceği bildirildi.

 

Mersin'in Anamur İlçe Orman İşletmesinin rehabilitasyon çalışması kapsamında Toroslar'daki yaylalarda ağaçlandırma çalışmaları

450 işçinin katılımıyla 1800 hektar araziye bir milyon tüplü sedir fidanı dikileceği ve yaklaşık 50 milyon sedir tohumu serpileceği bildirildi.

Anamur Orman İşletme Müdürü Nusret Görür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçe merkezine yaklaşık 70 kilometre uzaklıktaki Abanoz Yaylası civarındaki ağaçlandırma sahalarında yol yapımı ve iş makinelerinin toprak kazma işlemini tamamladığını belirtti.

Bölgeye dikilecek bir milyon fidanın 50 bininin Anamur'da ürettiklerini ifade eden Görür, ''Gülnar Fidanlığı'ndan 60 bin, Eskişehir'den 580 bin ve Konya'dan da 310 bin tüplü sedir fidanı temin ettik'' dedi.

Program kapsamında Anamur ve civar işletmelerin 40 ton kozalak topladığını kaydeden Görür, bu sayede de yaklaşık 50 milyon karpelli sedir tohumu elde edildiğini belirtti. Görür, ''Kar yağışı başlamadan, iş makinelerinin ulaşamadığı yerlere bunları serpeceğiz. Bu çalışmalarımız sonucunda ağaçlandırma sahalarımızda boş yer kalmayacak'' şeklinde konuştu.

Ağaçlandırma çalışmalarından köylülerin de önemli kazanç elde ettiğini belirten Görür, şöyle devam etti

''Sahalarımız tel örgü ile korunuyor. Korumayı köylüye yaptırıyoruz ve karşılığında köy tüzel kişiliklerine 3 ayda bir ödeme yapıyoruz. Fidan dikimi işinde ise her işçiye 25 YTL yevmiye ödüyoruz. Böylece köylülerimize de ek kazanç sağlamış oluyoruz. Ayrıca gelecek yıl sedir ağaçlarının kozalak yılı ve bin tondan fazla kozalak toplamayı hedefliyoruz. Köylülerimizden topladığı kozalağı kilo ile satın alıyoruz. Bu da köylülerimiz için ciddi bir gelir kapısı oluyor.''

Görür, 1700 rakımdaki çalışmanın tamamlanmasının ardından alt kesimlerde de 350 bin fidan dikimine başlayacaklarını sözlerine ekledi.

(aa)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com