Fıstıkçamı yangına direniyor mu ?

Orman yangınında yanan Fıstıkçamı fidanlarının tepe tomurcukları patladı,yan dallarının koltuğundan sürgün verdi...

 

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü Selçuk Belevi mevkiinde 10 Temmuz 2008 tarihinde çıkan orman yangınında Yanan Fıstıkçamı fidanlarının tepe tomurcukları patladı. Yan dallarının koltuğundan sürgün verdi.

 

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, Bayındır Orman İşletme Müdürlüğü Selçuk Belevi mevkiinde 10 Temmuz 2008 tarihinde çıkan orman yangınında toplam 165 hektar ormanlık alan yanmıştı, yanan ormanlık alanın 25 hektarı devlet ormanı 140 hektarı da özel ağaçlandırma alanı statüsündeydi.

 

Devlet ormanı statüsündeki ormanlık alanın yeniden ağaçlandırma çalışması için sahada yapılan inceleme sırasında yanan alan içerisindeki Akasyaların toprak seviyesinden sürgün verdikleri gözlendi. Bu oluşum beklenen bir durum olmasına rağmen aynı yanık saha içerisinde bulunup yanan 8 yaşındaki fıstıkçamı fidanlarının tepe tomurcuklarından sürgün verdiği gözlendi. Bu oluşum muhtemelen tepe tomurcukları yanmamıştır diye değerlendirilirken aynı fıstıkçamı fidanlarının yanan yan dal koltuklarından sürgün vermesi çok ilginç bir durum olarak gözlendi.

 

Sahanın ve Fıstıkçamı fidanlarının yakın takibe alınıp durumun meslek camiası ile paylaşılmasına karar verildi. 

 

(OGM)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com