Ekolojik borcumuz artıyor !

Bir grup çevre örgütü, yeryüzünün ekolojik bir kredi krizine doğru ilerlediği uyarısında bulundu.

 

 

Rapora göre doğal kaynaklara olan talebimiz, Dünya'nın sağlayabileceği miktarı neredeyse üçte bir aşıyor.

Bu bilgiler Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), Londra Zooloji Derneği ve Küresel Etki Ağı adlı çevre örgütlerinin hazırladığı Yaşayan Gezegen Raporu'nda yer aldı.

Rapora göre dünya nüfusunun yüzde 75'i tüketim oranlarının, doğanın kendini yenileme hızını aştığı ülkelerde yaşıyor.

Bu da onları "ekolojik borçlular" haline getiriyor - yani yaşamak için tarım alanlarını, ormanları, denizleri ve diğer ülkelerin

kaynaklarını fazlasıyla kullanıyorlar. Dünya'ya en büyük etkiyi yapan ülkeler ABD ve Çin.

Rapora göre "doğal sermayenin" fütursuzca kullanılması, dünyanın gelecekteki refahını da tehlikeye atıyor; örneğin gıda, su ve enerji fiyatlarının aşırı yükselmesine yol açıyor.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı WWF'in Uluslararası Genel Müdürü Çevreci James Leape "Eğer taleplerimiz artmaya devam ederse, 2030'ların ortalarına doğru yaşam standardımızı korumak için iki gezegene birden gereksinim duyacağız" dedi.

Dünya'ya en büyük etkiyi yapan ülkeler ABD ve Çin. Bu iki ülke, gezegende bıraktığımız izin yüzde 40'ından sorumlu.

Kişi başına en büyük iz ise ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait.

Afganistan ve Malawi, kişi başına en küçük izi bırakan ülkeler.

Türkiye ise 56. sırada, Bulgaristan ile Ukrayna'nın arasında yer alıyor.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı WWF'in Uluslararası Başkanı Emeka Anyaoku, "Son birkaç ayda yaşadığımız olaylar, ayağımızı yorganımıza göre uzatmamanın ne kadar aptalca olduğunu ortaya koydu" diye konuştu.

"Mali kredi krizi bir felaket olabilir ama karşı karşıya olduğumuz ekolojik resesyonla karşılaştırınca solda, sıfır kalıyor."

 

(bbc)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com