Ormanların yok olması daha fazla zarar veriyor

Küresel ekonominin her yıl 2 trilyon ve 5 trilyon dolar arasında kayba uğradığı ortaya çıktı.


Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun bir araştırmasına göre, küresel ekonomi, şu an yaşanmakta olan mali krizden daha fazla parayı ormanların yok olmasıyla kaybediyor.
AB Komisyonu'nun araştırmasında, Amerikan mali sektöründeki kayıp 1 trilyon dolar ila 1,5 trilyon dolar olarak hesaplanırken, ormanların temiz su sağlaması ve karbondioksiti soğurması gibi çeşitli yararları gözönüne alındığında, küresel ekonominin her yıl 2 trilyon ve 5 trilyon dolar arasında kayba uğradığı ortaya çıktı.
Araştırmanın başında yer alan Alman Deutsche Bank ekonomisti Pavan Sukhdev, ormanların ve buna bağlı doğal yaşamın yok olmasının yol açtığı kayıpların, yaşanmakta olan finansal pazar kayıplarının yanında çok daha fazla olduğunu belirterek, bu durumun, yasa yapıcıları doğanın korunması için harekete geçmeleri konusunda ikna etmek için yeni gerekçe olabileceğini kaydetti.
Ekonomist Sukhdev, araştırmanın sonuçlarıyla ilgili olarak, ''Bu büyük kayıp bir sefer olmakla kalmıyor, sürekli oluyor, her yıl devam ediyor'' diye konuştu.
Ormanların yok olmasıyla her yıl, gayri safi küresel hasılanın yüzde 7'sinin de kaybedildiği belirlenen araştırmada, ormanların yok olmasının, başta gelişmiş Batı ülkelerine, önemli bir doğal sera gazı soğurucusunun kaybı olarak yansıdığı ortaya çıktı.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com