'Limon Ağacı' sinema , filmekiminde !

Bir kadının limon ağaçlarını koruma mücadelesi...


Filmekimi kapsamında 12-16 Ekim de seyircilerle buluşacak. Eran Rikilis'in yönetmeliğini yaptığını filimin senaryosu ,Rikilis ve Suha Arafa'a ait.
''Limon Ağacı'' ,2008 Berlin Film Festivalinde Panorama İzleyici Ödülü'ne layık görülmüştü.

İsrailli yönetmen Eran Riklis'in, "Lemon Tree" [Limon Ağacı] adlı yeni filmi, bu yılki Berlin Film Festivali'nde büyük ilgi gördü. Riklis'in, İsrail ile Filistin arasındaki sınır anlaşmazlığını kara mizah tarzında ele aldığı filmi Jochen Kürten izledi.


İsrailli yönetmen Eran Riklis'in "Limon Ağacı" adlı filmi, İsrail, Alman, Fransız ortak yapımı. Almanya’da İsrail sineması özel bir ilgiyle takip ediliyor. Bunun bir nedeni, ülkenin tarihinde yaşanan nasyonal sosyalizm dehşetinden sonra İsrail devletinin kaderine ve her şeyden önemlisi kültürüne büyük önem atfedilmesi. Bir diğer nedeni de çetrefilli Ortadoğu sorununun, şüphesiz Almanya’da da büyük bir dikkatle izlenmesi.

Bu yılki Berlin Film Festivali'nin Panorama bölümünün seyircileri, Limon Ağacı'nın da ödül hak ettiği konusunda hem fikirdi. Ne var ki festivalin Panorama bölümünde Altın ve Gümüş Ayı ödülleri verilmiyor. Bu nedenle ''Limon Ağacı'', Panorama İzleyici Ödülü'ne layık görüldü.

Limon ağaçları tehlikede

Filistinli dul bir kadın olan Selma, Batı Şeria'da tam İsrail sınırının bitişiğindeki arazisinde yaşarken hiç hesapta yokken küçük bahçesindeki limon ağaçlarını kestirmesi istenir.

Yargıya karşı tek başına: Oyuncu Hiam Abbas'ın canlandırdığı Filistinli kadın Selma, İsrail mahkemesinde hakları için mücadeleye girişiyor. İsrail savunma bakanı, Selma'nın limon bahçesinin hemen yakınındaki eve taşınır. Bakanın güvenliğinden sorumlu yetkililer Selma'nın ağaçlarının kesilmesi emrini verir. Güvenlik yetkililerine göre limon ağaçları büyük risk oluşturmaktadır: Çalılıklara teröristler saklanabilir.

Ancak Selma kolay kolay boyun eğmez ve tehlike oluşturduğu iddia edilen limon ağaçlarının kesilmesini önlemek için mücadele başlatır. Filistinli kadın, genç bir Filistinli avukatın desteği ile adalet aramaya başlar. Limon bahçesiyle ilgili kavga, İsrailli bakan ile eşinin de aralarının bozulmasına yol açar. Bakanın eşi, Filistinli komşusuna hak vermektedir.

Sınırdaki tel örgülerin ötesinde

''Limon Ağacı'' adlı film, her akşam televizyonlarda izlenen Ortadoğu sorununa odaklanıyor. Filmin konusu, dünyanın en hassas sınırı, bu sınır bölgesinde yaşayan ve çalışan insanlar ile birçok farklı grubun hak iddia ettiği topraklar.

Filmde gerilim, Selma'nın yakın arkadaşı olan avukatı ile birlikte Kudüs'teki en üst düzey İsrail mahkemesi önüne çıkmasıyla tırmanır.

Filmin yönetmeni Eran Riklis, son yıllarda diğer bir kaç film yapımcısıyla birlikte, ""genç İsrail sinemasında canlanmayı sağlayan kişi olarak nitelendiriliyor. Riklis, filminde sinemanın duygusal etkileme gücünü de kullanıyor. Kurgusuna bir aşk hikayesini de ekleyen yönetmen, acıklı tonlar kullanmaktan da sakınmıyor.

Goliat'a karşı Davud

Riklis bu noktada Filistinlilerden yana çıkıyor; bambaşka simgelerle Davud'un Goliat'a karşı savaşını anlatıyor. Güçsüz olanların güçlülere karşı başkaldırısını gözler önüne seriyor.

Eran Riklis, uluslararası alanda ismini ilk kez 2004 yapımı ''Suriyeli Gelin'' adlı filmiyle duyurdu. Yönetmen Riklis, bunu yaparken de komşu ülkedeki dev askeri güce karşı adeta kılıç kuşanan dul Filistinli kadın ile avukatın derin semboller ve anlamlarla yüklü öykülerini kullanıyor. Bu yolla hoşgörü ve barışa işaret ediyor.

Bunu o denli inandırıcı bir üslupla yapıyor ki seyirci, tarafların gerekçe ve çıkarlarını parça parça da olsa algılayabiliyor. ''Limon Ağacı'' politik sinemanın bireysel bir trajediyi konu alan bir ürünü. Film, dünyanın içinde bulunduğu durumu, bu durumdan etkilenen bir kişinin dokunaklı kaderine ışık tutarak anlatıyor.

Yönetmen, basit ve hayal ürünü bir öyküyle çok büyük ve gerçek bir sorunu sinema perdesine taşımayı başarıyor. Berlin Film Festivali'nde filmi izleyen seyircilerin de bu başarıyı duyumsadıkları belli. Önümüzdeki haftalarda Alman sinema seyircisi de bu duyguyu paylaşabilecek.

Jochen Kürten

© DEUTSCHE WELLE 2008

Almancadan çeviren Değer Akal

"Lemon Tree" (İsrail/Almanya/Fransa 2007): Yönetmen Eran Riklis. Senaryo: Suha Arraf ve Eran Riklis. Oyuncular: Hiam Abbas, Ali Suliman ve Doron Tavory.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com