Endemik bitkiler şifa tehdidi altında !

Ülke genelindeki 3 bin türden yüzde 25 i halkın şifalı diye toplaması nedeniyle tehlike altında.

 

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atabay Düzenli, Türkiye'deki endemik bitki türlerinin yüzde 25'inin neslinin, bilinçsiz kullanımı nedeniyle tükenmek üzere olduğunu bildirdi.
Prof. Dr. Düzenli, Türkiye'nin flora çeşitliliği açısından zengin bir ülke olduğunu, ancak bunu yeterince değerlendiremediğini söyledi.
Ülke genelinde bilinen 3 bin civarında endemik bitki türü bulunduğunu bildiren Prof. Dr. Düzenli, bu türlerin çoğunun bazı hastalıklara iyi geldiğine inanıldığı için halk tarafından fazlaca kullanıldığını belirtti.
Bitki türlerinin şifa kaynağı olduğu yönünde çok sayıda yayın yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Düzenli, ''Maalesef bu bitkilerin çoğunu ise bilinmemesine karşın bazen ülkeye bazen de sadece bir yöreye ait endemik türler oluşturuyor'' dedi.
Endemik türlerin bir ülkenin doğal zenginliği olduğunu belirten Prof. Dr. Düzenli şöyle konuştu:
''Bu türlerin genetik ve biyolojik yönden mutlaka araştırılması, halkın aydınlatılması gerekiyor. Çünkü ülke genelindeki 3 bin türden yüzde 25'i halkın şifalı diye toplaması nedeniyle tehlike altında.''

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com