En büyük park yapılacak

İstanbul, kültür başkentliği için Dubaiyi örnek alıyor

 

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olacak İstanbul’a Türkiye’nin en kapsamlı kültür, eğlence ve doğa parkını inşa ediyor. İlk olma özelliği taşıyan proje ‘arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı yöntemiyle’ ihaleye çıkacak.

Halkalı-Atakent Uluslararası Eğlence ve Doğa Parkı’nda Dubai’de örneği bulunan bir merkez inşa edilecek. Komplekste kültür merkezi, eğlence ve spor merkezleri, ticari üniteler, sinema ve tiyatro salonları, fuar alanı, büfe, lokanta, çay bahçesi, hayvanat bahçesi, havuzlar ve su sporları alanı, çizgi film kahramanları ve lunaparklar yer alacak. 20 Ekim 2008 Pazartesi günü TOKİ’de saat 14.00′te yapılacak olan ihale, yerli ve yabancı yatırımcılar ve bunların kendi aralarında ya da finans kuruluşlarıyla yapacakları ortak girişimlere açık. Projenin vaziyet planında gösterilen alanda konut ve işyeri karşılığı yapılacak proje kapsamında 300 bin metrekare yeşil alan düzenlemesi yapılacak. İstanbul’a ve Türkiye’ye önemli bir vizyon kazandıracak projede eğlence parkında yeşil alanın dışında göletler, yaya ve bisiklet yolları, açık hava tiyatrosu, toplantı ve gösteri yerleri, seyir terasları, spor tesisleri acil müdahale merkezi, sağlık merkezi, gençlik kampı, teknopark, uzay gözlem merkezi, rekreasyon tesisleri ve restoranlar bulunuyor. Park alanı olarak belirlenen bölgeye kesinlikle konut yapılamayacak. Tamamı 1 milyon 241 bin metrekare olan park alanına 124 bin metrekarelik işletme yapılabilecek. 1.25 inşaat emsel değeriyle ihaleye çıkarılan projeyle alakalı bilgi veren Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar, 2010′da Avrupa’nın kültür başkenti olacak İstanbul’a yakışan bir vizyon yatırıma imza atacaklarını söyledi. Bayraktar, doğa ve eğlence parkında her türlü ayrıntının düşünüldüğünü belirterek, “Tek şartımız, projedeki bütün bu atraksiyonların yapıldığı yapıların estetik ve tema içerikli yapılar olması, lokal ve dünyadaki mimari unsurların ve eserlerin simüle edilmiş bir sentezi olmasıdır.” dedi.

Söz konusu park alanında su medeniyeti olan İstanbul’a yakışan pek çok etkinliğin bir arada yer alacağını vurgulayan Bayraktar, balina, yunus ve fok gösterilerine uygun ölçülerde planlanmış gösteri havuzu ile buna göre düzenlenmiş 500 kişilik tribünün yapılacağını ifade etti. İçerisinde büyük boy balıkların görülebileceği, kapalı alan içerisinde bir cam tünelle 3 boyut dolaşıma imkân tanıyan dev bir akvaryum kurulacağı bilgisini veren Bayraktar, “Kış sporları için kapalı bir alan içerisinde buz veya kayak pisti ile penguen, kutup ayısı gibi kutup hayvanlarının ziyaret edilebileceği bir alan oluşturulacak. Bunların dışında en az bin yatak kapasiteli bir otel, residence, alışveriş merkezi, fuar alanı, uluslararası kongre sarayı, dev ekranlar kültür merkezi, tiyatro ve teknokent yer alacak.” şeklinde konuştu.

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com