Üç bakanlıktan ağaçlandırma çalışmalarına destek !

Şahin, Güler ve Eroğlu, enerji verimliliği ve ağaçlandırmaya ilişkin bakanlıklar arasındaki protokolleri imzaladılar.


Adalet Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında "Enerji Verimliliği Kapsamında Yapılacak İşbirliği Protokolü", Çevre ve Orman Bakanlığı ile "Ağaçlandırma Çalışmalarına Destek Protokolü" imzalandı.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Adalet Bakanlığı toplantı salonunda yapılan törende yaptığı konuşmada, iki bakanlık ile yürütülecek iş birliği çerçevesinde iki ayrı protokol imzalayacaklarını söyledi.

Enerji protokolü kapsamında iki bakanlık arasında yapılacak iş birliğini anlatan Şahin, enerji maliyetlerinin özellikle son yıllarda artması ve bunun ekonomi üzerindeki yarattığı yük nedeniyle bazı tedbirler alınmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Enerji Verimliliği Kanunu'nun yürürlüğe girmesinin ardından enerji verimliliği projesinin de hayata geçirildiğini ifade eden Şahin, bu kapsamda enerjinin tasarruflu ve verimli kullanımı açısından kamu kurumları arasında iş birliği yapılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in kendisine enerji verimliliği konusunda iş birliği yapma teklifinde bulunduğunu belirten Şahin, ceza ve infaz kurumlarındaki hükümlü ve tutuklular ile personelin bu konuda eğitilmesini ele aldıklarını söyledi. Bakan Güler'in ayrıca, ısı yalıtımı konusunda tutuklu ve hükümlülerin çalışacağı atölyeler kurularak meslek sahibi olmalarının sağlanmasını da önerdiğini aktaran Şahin, bu önerileri kabul ettiklerini ifade etti. İş birliği kapsamında iş yurtlarında ısı yalıtımı malzemelerinin de üretileceğini dile getiren Şahin, bu protokolün yararlı sonuçlar doğuracağına inandığını bildirdi.

Ağaçlandırma iş birliği
Mehmet Ali Şahin, Çevre ve Orman Bakanlığı ile "ağaçlandırma" konusunda iş birliği yapma kararı aldıklarını belirterek, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun kendisine "Adalet Ormanları kuralım" önerisi getirdiğini aktardı. Bu öneriyi de memnuniyetle karşıladıklarını anlatan Şahin, tutuklu ve hükümlülerden ağaç dikme konusunda yararlanacaklarını, ceza ve infaz kurumlarının etrafının ağaçlandırılacağını vurguladı.

Bakan Eroğlu'nun, "denetimli serbestlik" uygulaması kapsamına ağaçlandırmayı da eklemeyi önerdiğini bildiren Şahin, belirli bir sürenin altındaki cezalarla ilgili denetim kararları verildiğini, bunların en yaygınının kamu yararına çalışma olarak ortaya çıktığını anımsattı. Şahin, "Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, kamu yararına çalışma kararları arasına ağaçlandırmayı da almamızı önerdi. Böylelikle bir hükümlü kamu yararına aldığı ceza kapsamında belirli sayıda belirli sürede ağaç dikecek" dedi.

Şahin, bu cezanın kontrolüne ilişkin düzenlemeler yapacaklarını kaydetti. Protokol kapsamında, açık cezaevlerinde fidanlık kurulacağını ifade eden Şahin, Çevre ve Orman Bakanlığının fidanları kendilerinden satın alacağını anlattı. Şahin, tüm bu hedefleri yakalamak amacıyla söz konusu iki bakanlık ile imzalayacakları iki ayrı protokolü kısa sürede hayata geçirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şahin, imza töreninin yapıldığı ve yeniden düzenlenen toplantı salonundaki lamba sayısının çokluğuna işaret edilerek, bunun enerji verimliliğiyle çelişip çelişmediği sorusu üzerine, salona girdiğinde bu durumun kendisinin de dikkatini çektiğini belirtti. Salonun yeni düzenlendiğini vurgulayan Şahin, ampullerin tasarruflu olup olmadığını bilmediğini, bu konunun araştırılması için ilgililere talimat vereceğini bildirdi. Şahin, yanındaki Bakanlık yetkilisine bu konuda talimat vererek, "Önce kendimizden başlayalım. Vatandaştan bir şey isterken kendimiz bunu yapmazsak anlamı olmaz" dedi.

Enerji verimliliği
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de konuşmasında enerji verimliliğinin önemine dikkati çekti.

Türkiye'deki binaların neredeyse tamamına yakınının yalıtımdan yoksun olduğunu dile getiren Güler, Adalet Bakanlığı ile imzalayacakları protokol çerçevesinde yalıtımlı bina sayısının artırılması amacıyla tutuklu ve hükümlülerden yararlanacaklarını anlattı. Güler, bu sayede karbondioksit salınımının azaltılacağını, dolayısıyla sera etkisinin önlenmesine yardımcı olunacağını ifade ederek, bu projeyle 2 Keban Barajı yapılmış, pek çok ağaç dikilmiş, paranın da dışarıya harcanmamış olacağını bildirdi.

Güler, binaların yalıtımı için termal kameralarla yapıların zayıf noktalarının tespit edileceğini, bu konuda eğitilen tutuklu ve hükümlüler tarafından yalıtım çalışmalarının yapılacağını kaydetti. Türkiye'de yalıtım için gereken ham madde açısından bir sıkıntı yaşanmadığını dile getiren Güler, yalıtım çalışmasının ham madde üreten sektöre de canlılık geçireceğini vurguladı. Güler, ayrıca yenilenebilir enerjiye önem vereceklerini, özellikle güneş enerjisinden faydalanılması noktasında çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Ağaçlandırma seferberliği
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ise enerji verimliliğine ilişkin proje çerçevesinde Bakanlık olarak orman köylülerine on binlerce güneş kolektörü verdiklerini belirterek, bu sayede ağaç kesiminin önemli ölçüde azaltılacağını ifade etti. Eroğlu, 2008-2012 yılları arasında yürütülecek ağaçlandırma ve erozyonla mücadele seferberliği çerçevesinde 2 milyon 300 bin hektar alanın ağaçlandırılacağına dikkati çekerek, 2008 için öngörülen 420 bin hektarın 213 bin 389'unun şimdiden ağaçlandırıldığını bildirdi.

Eroğlu, Adalet Bakanlığı ile imzaladıkları protokol çerçevesinde tutuklu ve hükümlülerin orman alanlarının oluşturulmasına katkı sağlamasının öngörüldüğünü vurguladı. Projeyle, adalet ormanları oluşturulacağını ve cezaevlerinin çevresinin ağaçlandırılacağını dile getiren Eroğlu, tutuklu ve hükümlülerin fidan yetiştirme konusunda da eğitileceğini kaydetti. Eroğlu, cezaevlerinde yetiştirilecek fidanlar için alım garantisi verdiklerini de sözlerine ekledi.

Eroğlu, konuşmasının ardından, beraberinde getirdiği bir gazete kupürünü göstererek, "Kavgaya karışmış bir kişiye hakim tarafından verilen 100 ağaç dikme cezası" kararını övdü. Konuşmaların ardın Şahin, Güler ve Eroğlu, enerji verimliliği ve ağaçlandırmaya ilişkin bakanlıklar arasındaki protokolleri imzaladılar.

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com