Eko-Etiket uygulaması geliyor

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanacak yönetmelik, 2011 yılından sonra yürürlüğe girecek.

 

 

AB mevzuatına uyum çerçevesinde oluşturulan Türkiye Ulusal Program Taslağı'na göre, "çevre dostu ürünlerin yaygınlaştırılarak daha etkin kullanımının sağlanması, tüketicilere bu ürünler hakkında rehberlik ederek, doğru ve bilimsel bilgilerin sunulması" amacıyla "Eko-Etiket Yönetmeliği" hazırlanacak.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanacak yönetmelik, 2011 yılından sonra yürürlüğe girecek.

Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri, AB Eko-Etiket Planı hakkında 17 Temmuz 2000 tarihli Avrupa Meclisi ve konseyinin 1980/2000 (EC) sayılı direktifinin, Türkiye'nin AB ile mevzuat uyumlaştırma çalışmaları arasında yer aldığını anlatan yetkililer, AB Eko-etiketi olan "çiçek logosu"nun henüz Türkiye'de verilmediğini belirtti. Yetkililer, şunları kaydetti:

"Gönüllük esasına dayanan ve tüketicilerin çevre dostu ürünlere yönelmesini öngören bu sistemin, ülkemizde uygulanmasının başlaması ile birlikte üreticiler açısından da eko-etiketli ürünler için teşvik ve uluslararası pazarlara girebilmede avantaj oluşturacaktır.

Ülkemizde önemli bir yere sahip tekstil ve turizm sektöründe eko-etiket uygulamalarının başlaması pazarda rekabet gücünü artırabileceği gibi çevre etiketleri konusunda toplum bilincinin artırılmasında da önemli rol oynayacaktır. Ülkemizde AB Eko-Etiket Planının uygulanması için ilgili kurum ve kuruluşlar ile birlikte üreticilerden tüketicilere kadar işbirliği ve eş güdüm sağlanmalıdır."

Yetkililer, AB'nin, üye ülke uygulamalarındaki farklılıkları ortadan kaldırarak, ortak bir sistem oluşturma çabası içinde olduğunu belirterek, ülkelerin bu etiketi mevzuatlarında kabul etmekle birlikte kendi ulusal eko-etiketlerini kullanmaya da devam ettiklerine dikkati çekti.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com