Ormanlar Diplodia Pinea tehditi altında...

Kambiyum ölüm mantarı hastalığı 2008 yılında ormanlık alanın 6 bin 31 hektarlık alanında rastlandı.

"Ölüm mantarı" hastalığı tehdit ediyor

Orman yangınlarından kurtulamayan Türkiye'de, ormanlık alanlarda kendini gösteren mantar hastalığıyla ilgili ilaçlama çalışmaları devam ediyor.

Bir taraftan orman yangınlarının yoğun olarak yaşandığı Türkiye'de, diğer taraftan ormanlarda kambiyum ölüm mantarı (Diplodia Pinea) hastalığı yaygınlaşıyor.

Adıyaman Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı ekipler yılda üç kez bu hastalığa karşı ormanları ilaçlıyor. Kambiyum ölüm mantarı hastalığı 2008 yılında ormanlık alanın 6 bin 31 hektarlık alanında rastlandı.

Ağaçlandırma yapılan ormanlık alanlarda görünün fakat doğal ormanda görünmeyen hastalıkla ilgili düzenli olarak ilaçlanıyor.

Adıyaman'da 177 bin 737 hektar ormanlık alan olduğunu belirten Orman İşletme Müdürü Cemal Evrin, " Bu hastalık sadece doğal olmayan ve ağaçlandırma yapılan ormanlık alanlarda görünüyor.

Kambiyum ölüm mantarı hastalığı ile mücadele kapsamında her yıl Mart-Nisan, Haziran-Temmuz ve Eylül-Ekim tarihleri arasında ilaçlama yapılıyor. Adıyaman ormanlık alan içersinde özellikle Atatürk Barajı ve Besni Beşkoz civarında bu hastalığa yoğun olarak rastlanıyor" dedi.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com