Katil böcek ormanları yok ediyor...

Öldürücü tohumlar taşıyan Göknar kabuk böceği yüzünden ormanlar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Katil böcek ormanları yok ediyor

Öldürücü tohumlar taşıyan Göknar kabuk böceği yüzünden ormanlar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Niğde'nin Çamardı ilçesi yakınlarındaki Aladağlar Milli Parkı'nda yer alan ve Türkiye'deki doğa harikası köşelerden biri olan Emli Vadisi'ndeki ağaçlar, hastalık yüzünden birer birer kuruyor.

Orta Toroslar'da yer alan Aladağlar'daki Hacer Boğazı ve Emli Vadisi'ne gelen dağcıların ve doğa yürüyüşçülerinin hayranlığı, kısa sürede sararmış ağaçlar yüzünden şaşkınlığa dönüşüyor.

Vadideki ağaçların kurumasına neden olan hastalığın ağaçların neredeyse tümüne bulaştığı gözleniyor.

Değişik bir bitki, tıpkı kanserli bir hücre gibi buradaki iğne yapraklı ağaçların gövdelerinden, dallarından çıkıyor ve ağacı kuruttuktan sonra kendisi de ağaçla birlikte ölüyor.

Niğde Çevre İl Müdürlüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre, bu hastalığa vadide yaşayan Göknar kabuk böceğinin erkeği yol açıyor. Bu böcekler öldürücü tohumları ağaçlara bulaştırıyor.

Önlem için bahar aylarında böceklerin çiftleşme zamanında içinde zehir bulunan kutuların bu ağaçlara asılması gerektiği belirtilirken, Çevre İl Müdürlüğü yetkilileri, Emli Vadisi'nin 'Milli Park' statüsünde olması nedeniyle kendilerinin herhangi bir müdahalede bulunamadıklarını kaydetti. Yetkililer, durumu yazıyla Ankara'ya bildirdiklerini ifade etti.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com