Anadolu’nun çiçekleri kitaplaştı.

Anadolu kendi bitkilerini, Dünya Anadolu bitkilerini tanıyacak...

Anadolu’nun çiçekleri kitaplaştı.

Anadolu’nun botanik çeşitliliği ve zenginliği bilindik bir söylemdir. Ya da endemik tür sayısının diğer ülkelerden hatta Avrupa’dan daha fazla olduğuna dair söylemler. Elbette öyledir ya da herkesin bildiği sır değildir. Ancak tüm bu söylemler bir kaynak tarafından yazınsal ya da görsel elle tutulur bir halde getirilmediği sürece bilimsel bir değer taşıyamıyor ve söylemden öteye gidemiyor.

Tekfen, kuruluşunun 50. yıldönümü vesilesiyle yayınlanan Fatih Orbay’ın Anadolu’nun çiçekleri kitabı tüm bu söylemleri bilimsel bilgiye dönüştürüyor.

Fatih Orbay’ın bir görsel şölen niteliğindeki Anadolu’nun Çiçekleri (Flowers of Anatolia) isimli kitabı, Tekfen Vakfı’nın katkılarıyla okuyucularıyla buluştu. Yazarın ve ünlü İngiliz botanik uzmanı Martyn Rix’in kitap hakkındaki düşüncelerini,  okuyabilir, eşsiz güzellikteki çiçeklerin birkaçı ile şimdiden  tanışabilirsiniz.

Anadolu’nun Çiçekleri çok uzun ve yoğun araştırmaların birikimi ile hazırlanmış. Türkiye çiçeklerinin kısa botanik bilgilerinin yanı sıra, görsel çekiciliklerine ağırlık verilmiş. Kitapta yer alan 307 fotoğraf, 20 yıllık çalışmanın ürünü olan yaklaşık 15000 diadan oluşan bir arşivden özenle seçilmiş. Fotoğrafların seçimi yapılırken, nadir ve görsel çekiciliği olan türlere öncelik verilmiş. Bu sıradışı arşivin oluşturulabilmesi için özellikle son on yılda her yıl ortalama 50-60 bin km. yol kat edilmiş. Her mevsimde, Türkiye’nin her bölgesine, ulaşılması en güç yerlerine gidilmiş.

Ancak şimdi biliyoruz ve görüyoruz ki kitabın yayımlandığı tarihte Türkiye’de 3022’si endemik olan –alttür, varyete ve hibritlerle– 10765 çeşit çiçekli bitki ve eğrelti türü yaşıyor. Türkiye’deki her üç çiçekten biri endemik; yani sadece Türkiye’de yetişen ve dünyanın başka hiçbir ülkesinde bulunmayan nadir türler. Türkiye’nin çiçekleri listesinde her hafta, yeni keşfedilen bir tür ekleniyor. Ve biliyoruz ki bu çalışma bundan sonra sürecek çalışmalara da ışık tutacak bir kaynak oluşturuyor.

Türkiyenin kendi florasını ve Dünyanın da Anadolu florasını tanımasına önemli katkı sunacak olan “Anadolu Çiçekleri” ne kitabevlerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com