Küresel ısınma karikatürlerde !

Earthworks 2008 başlıklı küresel ısınma konulu karikatür yarışmasını Palto Yıldızı adlı karikatürü ile Rus çizer Mikhail Zlatkovsky kazandı.


Karikatürist Ken Sprague'nun anısına kurulan Ken Sprague Vakfı'nın Londra'da geçen ay düzenlediği ve 'Earthworks 2008' başlığı altında işlenen küresel ısınma konulu karikatür yarışması sonuçlandı

Earthworks 2008'e iletilen çizimlerde küresel ısınmanın insanlar ve canlılar ile bitkilerin hayatı üzerinde yarattığı olumsuz etkilerin vurgulanmış olması gözlerden kaçmıyor. Gönderilen karikatürler arasında, birkaç ay önce yaşanan kasırgada 100 binden fazla insanını yitiren Burma'dan gelen iki çalışma da yer alıyor. Bu minvalde karikatürlerde küresel ısınma üzerinden işlenen konular, ani atmosfer değişiklikleriyle birlikte, mercanların yok olmasından yükselen deniz seviyesine, buzulların erimesinden azalan oksijen kaynakları ve yine azalan su kaynaklarına kadar uzanan bir 'sorun çeşitliliğini' tüm duyarlılığıyla gözler önüne seriyor. Bu karikatürlerin gönderildikleri noktalar da, bölgelerden küresel ısınmaya dair yollanan birer raporu andırıyor: Örneğin Yemen ve Suriye'den yarışmaya gönderilmiş eserler, daha çok temiz su ve gıda kaynaklarının azalmasına dikkati çekerken, yükselen hava sıcaklığı da işlenen konular arasına girmiş. Çölleşme ve su kıtlığı ile ilgili konular, nesli tükenen hayvanlar ve kuruyan okyanuslar ise, daha ziyade Afrika, Avustralya ve Güney Amerika'dan iletilmiş karikatürlerle kendisini gösteriyor. Bu yönüyle, Birleşmiş Milletler Gıda ve Ziraat Organizasyonu'ndan gelen veriler de endişe verici: Kurumun aktardığına bakılırsa bugün dünyanın beş kıtası birden, su kıtlığıyla baş etmeye çalışıyor ki, bu da dünya nüfusunun yüzde 40'ına karşılık geliyor. Yine, yarışmayla ilgili bir diğer ironik durum da, dünya karbon gazı salınımı sıralamasında ilk iki sıraya çıkmış bulunan ve bu sıralamada aşağı inmeye hiç de yanaşıyor görünmeyen ABD ve Çin'den kimi karikatürlerin de etkinlikte yer alıyor olması. Yarışmada duyarlık gösteren bir başka kaynak ise, ülkelerindeki orman yağmasına dikkat çeken, Amazon yağmur ormanlarını hayal güçleriyle korumaya çalışan Brezilyalı çizerler olmuş. Bu manzarada dünyanın insanlar nedeniyle içine düştüğü durumu en çıplak ve savunmasız haliyle evrene ihbar eden karikatür olan Palto Yıldızı'nı ise, ilettiği mesajın sonsuzluğu ve yalınlığı nedeniyle Rus çizer Mikhail Zlatkovsky üretmiş. Yarışmada ikinciliği elde eden isim ise, elindeki tek bir çiçeği kendisini kovalayan kelebeklerden kaçıran insan kompozisyonu ile Rumen karikatürist Constantin Ciosu oldu. Yarışmada üçüncülüğü ise Tayvanlı sanatçı Tawan Chuntraskawvong kazandı


Rusya'dan Vladimir Druzhinin'in yapıtı, Eko-manzara
Rus çizer Wassily Alexandrov, yarışmaya İntihar adlı eserle katılmış.

Rus çizer Sergei Ashmarin'in Alfa ve Omega'sı.
İsrailli İlya Katz, Ezilmiş adlı eserle katılmış.
İranlı Mahmut Nayari, 'Nuh'un gemisini çizmiş
Cristina Bernazzani'nin 'küresel ısınma' çizimi.
Jalali Nokandeh'in çizgisiyle, Eylem Dalgası.
Tayland'dan çizen Tawan Chuntraskawvong'un El adlı eseri.
Ukraynalı V. Kazanevsky'nin Tek El'i.

Fransız B. Bouton'un Kardanadam'ı
I. Kondenko'nun Farksızlık adlı çizimi.
Hırvat çizer Brankollic'in Mini Kirlilik'i.
Endonezyalı Mortene'nin Ağaçkakan'ı.


Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com