Cilo-Salt buzulları hızla eriyor !..

Eskiden dört katlı bina yüksekliğinde olan buzul dağlarının gün geçtikçe yok olmasını yöre halkını da endişelendiriyor.

Cilo-Salt buzulları hızla eriyor

Eskiden 4 katlı bina yüksekliğinde olan buzul dağlarının gün geçtikçe yok olmasını yöre halkını da endişelendiriyor.

Hakkari'den 47 kilometre uzaklıkta bulunan Kırıkdağ Köyü bölgesinde bulunan ve 3 bin 700 rakımda olan buzul dağlarına 2 saatlik yaya bir yürüyüşten sonra ulaşmayı başaran İHA ekibi hızla eriyen buzul dağlarını işte böyle görüntüledi.

4 mevsimin bir arada yaşandığı Cilo Dağı eteklerindeki bulunan Cennet ve Cehennem Vadisi'ndeki buzullarını yaklaşık 10 yıl önce de ilk olarak görüntüleyen İHA ekibi o zamanlar 4 katlı bina görünümünde olan şimdilerde ise tek katlı bina görünümüne inen buzul dağlarının durumu görenleri şaşırtıyor.  

Gün geçtikçe eridiği için önünde büyük krater göller oluşturmaya başlayan 50 bin yıllık buzul dağı suları büyük bir dere haline gelerek Kırıkdağ köyüne doğru akıyor, buradan da Zap Vadisi'ne karışıyor.

Havaların ısınmasıyla birlikte gün gectikçe eriyen buzulların kendilerini endişelendirdiğini belirten Kırıkdağ köyü sakinlerinden 70 yaşlarındaki Hacı Ermağın, çocukluğunun Cilo-Sat Dağları'nda geçtiğini ifade ederek, buzulların tükenme noktasına gelmesinin endişe verici olduğunu söyledi.

Buzulların önünde bulunan gölleti ve erimesi süren buz kütlelerini gösteren Ermağın, ilk defa bu hızlı erimeye şahit olduğunu söyledi. Bölgedeki karların da şimdiye kadar hiçbir zaman erimediğini anlatan Ermağın, dürbünle dağları gözetleyerek, "Bu karlar şimdi tamamen eridi" dedi.

Bu hızlı erime karşısında bozul dağının tamamen tarihe karışacağını ifade eden Ermağın, büyük bir endişe içersinde bu sonucu beklediklerini anlatarak "Bizim gençliğimizde her yıl üst üte yağan karlar yüzünden buzul dağlarında kurtçuklar oluşurdu. Şimdilerde ise tamamen yok olduğunu belirtti.

Yaylaları Cilo Dağı eteklerinde bulunan vatandaşlar ise, buzulların gün geçtikçe eridiğine şahit olduklarını ifade ettiler

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com