Dünyanın en büyük çiçeği! Amorphophallus Titanum...

Amerikalılar, bir Türk e ait leş çiçeğine büyük ilgi gösteriyor.

 

Amerikan medyasında canlı yayınlara konu olan çiçek en büyük çiçek olmasının yanı sıra kokusu ile de büyük merak uyandırıyor. Son zamanlarda Amerikalıları bir Türk'e ait olan çiçek oldukça heyecanlandırmaya başladı. Senede bir kez açan çiçeği görmek isteyen Amerikalılar, Fevzi Zeren'in New Jersey'de bulunan restoranını ziyaret ediyor.

Senede bir kez açan ve yaydığı kokudan dolayı 'leş çiçeği' olarak da bilinen Amorphophallus Titanum, sahibini de üne kavuşturdu. ABC televizyonu geçen Cuma Good Morning America programı için çiçeğin yanında canlı yayın yaptı. Çiçeğin açılışını canlı yayınlamak isteyen ABC, ancak umulanın aksine açılışı geciken çiçeği tanıtmakla yetindi. Sahibinin Leyla ismini verdiği çiçek, tamamen açtığında Zeren'e 50 bin dolar para da kazandırdı.

Büyük bir merak ile açması beklenen çiçek uygun hava koşulları oluşmadığından tam olarak yapraklarını salmadan solmaya başladı. Buna karşın gazete ve televizyonlar aracılı ile çiçekten haberdar olan Amerikalılar restorana akın ediyor. Zeren, yaptığı açıklamada çiçeğin bilimsel olarak dünyanın en büyük çiçeği olduğunun ispatlandığını belirtti. Çiçeğin çok nadir olduğunu ifade eden Zeren, ''Amerika'da sadece 15-16 tane açmıştır. Benim başka nadir çiçek koleksiyonum var. Ama bu nadirlerin kralının kralı diyebilirim. Bunun takma isimi leş çiçeğidir. Gerçekten de açtığı zaman leş gibi kokar'' dedi.

Çiçeği görmeye gelen Amerikalılar da söylendiği gibi çiçeğin çok kötü koktuğunu dile getirdi. Bir Amerikalı ''Gerçekten büyük ve kokulu. Restorandaki yiyecekler muhteşem ancak çiçek korkunç'' diye konuştu. New Jersey'de oturan başka bir Amerikalı da ''Dünyanın en büyük çiçeğine sahip olmak.onun burada olması çok güzel'' dedi. Başka biri de çiçeğin ağaç olduğunu zannettiğini belirterek, leş çiçeğinin çok ilginç olduğunu söyledi.

(İHA)

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com