Ormanlar uzay kameralarıyla izlenecek ...

Proje, Kongo ormanları için ayrılan fonun parçası

Ormanlar uzay kameralarıyla izlenecek

 

Afrika'nın Kongo Havzası'nda ormanların ne oranda tahribata uğradığı, uydularda bulunan son teknolojiyi kullanan kameralarla takip edilecek.

İngiliz bilim adamlarının geliştirdiği yüksek çözünürlüklü RALCam 3 kamerasıyla bölgedeki orman dokusunun ne kadar yok olduğunun anlaşılması umuluyor.

Proje, İngiliz ve Norveç hükümetlerinin ortaklaşa destekledikleri 103 milyon sterlinlik Kongo Havzası Orman Fonu'nun bir parçası.

Bu fon sayesinde bölgede ağaçsızlaşmanın önüne geçilmesi ve böylece iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması amaçlanıyor.

Projenin açılışı sebebiyle konuşma yapan İngiltere Başbakanı Gordon Brown, "Dünyanın kalan son köklü ormanlarından birinin geleceğini garantiye almak için beraber çalışma sözü veriyoruz" diye konuştu.

Ekolojik bölge

Kongo, dünyanın en büyük ikinci yağmur ormanlarını topraklarında barındırıyor.

Bu bölgede, tropikal yağmur ormanları dünya genelinin dörtte birinden daha fazlasına sahip.

Bölgede ayrıca 50 milyon insan yaşıyor.

10 bin farklı bitki türü, 1000 farklı türde kuş ve 400 türde memeli barınıyor.

Birleşmiş Milletler'in bir araştırması bölgedeki ağaçsızlaşma süreci karşısında derhal bir önlem alınmadığı takdirde, 2040'tan itibaren yağmur ormanlarının yüzde 66'sının yok olacağı tahmininde bulunuyor.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com