Bitki kolleksiyonu.. Majorelle Bahçesi !..

Yaşamını yitiren ünlü modacı Yves Saint Laurent ın vasiyeti gereği bedeninin külleri botanik bahçesine serpilecek.

Fas'ın Marakeş kentindeki Majorelle Bahçesi

Bahçenin tarihi  Jacques Majorelle nin ressamlık kariyeri için Fransa dan ayrılıp Marakeş'e yerleşmesiyle başlıyor. Burada 1924 yılında, bugün bahçenin bulunduğu araziyi satın alıyor ve bahçeyi düzenlemeye başlıyor. Dönemin önemli bir bitki koleksiyonuna sahip olduktan sonra burayı 1947'de halka açıyor. Majorelle 1962 yılında bir trafik kazası geçirince Fransa'ya döner ve bir süre sonra hayata veda eder.

Yves Saint Laurent, 1980'de Pierre Berge ile birlikte Majorelle Bahçesi'ni satın alır ve yeniden düzenler. Ünlü modacı, buranın geleceğini güvence altına almak için bahçeyle ilgili bir vakıf kurar.Yaşamını yitiren ünlü modacının vasiyeti gereği bedeninin külleri botanik bahçesine serpilecek.

Büyük Palmiye ağaçları, kaktüsler, bambular, saksılı bitkiler, aquatik bitkiler, gül ve çiçekli pek çok bitki  ile düzenlenmiş  bir botanik bahçe. Bahçe beş kıtadan getirilmiş 3000 adet bitkiyle oluşturulmuş. Ayrıca seramik,tekstil,halı,ahşap, mücevherat ve benzeri pek çok nesnenin sergilendiği  İslami sanat müzesi de bulunuyor.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com