Yeşil Kutu çalışmaları sürüyor…

Yeşil Kutu, çevre eğitimi seminerine katılan 39 ilden 101 formatör öğretmenin gönüllü katkılarıyla kullanılmaya başlanmıştı.

Yeşil Kutu çalışmaları sürüyor…

Yeşil Kutu, ilköğretim okulu öğretmenlerine ve öğrencilerine yönelik çok amaçlı bir çevre eğitimi seti olmakla beraber eğitimin diğer kademelerinde de rahatlıkla kullanılabilecek bir ders destek materyali.

Bu eğitim seti çevre koruma ve sürdürülebilir kalkınmayla ilgili belirli konulara odaklanmış. Yeşil Kutu; ders planları ve bilgi içeren çalışma notlarının yer aldığı bir öğretmen el kitabı, animasyon ve kısa filmlerin yer aldığı bir DVD, çevre konularında kapsamlı bilgilerin yer aldığı etkileşimli bir CD ve ikilem oyunlarından oluşuyor.

Yeşil Kutu, çevreyle ilgili belirli alanlarda bilgi birikiminin ötesinde, öğrencilerde yeni değerler oluşturma ve okulda, evde, toplumda yeni bir davranış modeli oluşturmanın üzerinde duruyor. Bu bağlamda, öğrenciler her şeyden önce çeşitli etkinlikleri gerçekleştirme, tartışma, rol oynama ve karar alma konularında öğretmenlerle ortak.

Yeşil Kutu eğitim seti kullanılırken ders planları, DVD içerisinde yer alan filmlerle ve CD’deki ek bilgilerle de takip edilebilir. Yeşil Kutu’da Öğretmen El Kitabı merkezde ve ders planlarında DVD’deki filmlere ve CD’deki ek bilgilere yönlendirmeler yapılır. Bu, Yeşil Kutu kullanılırken dikkat edilmesi gereken kilit nokta.

Yeşil Kutu’nun içindeki malzemelerin her biri (Öğretmen El Kitabı, CD, DVD ve İkilem Oyunu kartları) aynı yapıyı içermektedir ve bu yapı içerisinde 5 ayrı bölüm altında 22 konu başlığı işleniyor:

  • Çevrenin Ögeleri: hava, su, toprak ve biyolojik çeşitlilik
  • Tehditler ve Baskılar: kentleşme, görünmeyen tehditler, atıklar, kimyasal maddeler
  • İnsan ekinlikleri ve etkileri: enerji, ulaşım, sanayi, tarım, ormancılık ve turizm
  • Küresel sorunlar: iklim değişikliği, ozon tabakasındaki incelme, asit yağmurları, okyanuslar ve denizler
  • Değerler: tüketim, sağlık ve çevre, vatandaşlık hakları, gelecekteki dünyamız

 Bütün materyallerde aynı tasarım mantığı benimsenmiştir. Buna paralel olarak, 5 ayrı bölüm farklı renkler ile belirtilmiştir: çevrenin ögeleri mavi, tehditler ve baskılar kırmızı, insan etkinlikleri ve etkileri yeşil, küresel sorunlar turuncu ve değerler mor renk ile işlenmiştir.Yeşil Kutu çevre eğitimi seti Eylül 2008’de Erzurum ve Çanakkale’de öğretmenlerle buluşacak

 

Eylül 2007'de Yeşil Kutu çevre eğitimi seminerine katılan 39 ilden 101 formatör öğretmenin gönüllü katkılarıyla kullanılmaya başlanan Yeşil Kutu çevre eğitimi seti Mayıs 2008’de Yeşil vagon ile daha çok öğretmenle tanıştı. Malatya, Elazığ, Muş ve Van illerini 28 Nisan 2008'den itibaren ziyaret eden Yeşil Vagon ile öğretmenlere formatörlük semineri verildi, eğitimcilerin ilgisini çeken konuları içeren 4 günlük eğitimler gerçekleştirildi.

 

Eylül 2008’de Erzurum ve Çanakkale’de gerçekleşecek olan Yeşil Kutu çevre eğitimi seminerine başvurular Haziran ayında sona eriyor...

Aşağıda tarihleri ve detayları belirtilen eğitimlerde çevre eğitiminin öncüleri olacak öğretmenlerle tanışmak için sabırsızlanıyoruz...

 

Erzurum eğitimi                      1-4 Eylül 2008

Çanakkale eğitimi                    8-11 Eylül 2008

 

Erzurum iline; Erzurum, Bayburt, Hakkari, Bitlis, Siirt, Batman, Gümüşhane, Kars, Şırnak illerinden katılımcılar illerdeki okul sayısı oranına göre belirlenecek kontenjanlarla davet edilecek.

 

Çanakkale iline; Çanakkale, Bartın, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kütahya, Uşak, Bilecik illerinden katılımcılar illerdeki okul sayısı oranına göre belirlenecek kontenjanlarla davet edilecek.

Yeşil KUTU Projesi; Bölgesel Çevre Merkezi (REC), Millî Eğitim Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı ortaklığı ve katılımında, sivil toplum kuruluşları, ilgili birçok kurum, kuruluş ve kişilerle birlikte gerçekleştirilmektedir. Yeşil Kutu çevre eğitimi seti, Avrupa Komisyonu LIFE Üçüncü Ülkeler Programı desteğiyle Kuş Araştırmaları Derneği ile Doğa Derneği ortaklığında gerçekleştirilen uyarlama çalışmalarının ardından Türkiye'ye kazandırıldı.

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com